32 هزار کشاورز آذربایجان غربی در طرح آموزش مصرف بهینه آب مشارکت کردند

امین آقایی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تعداد شهرستان های تحت پوشش برای اجرای طرح مصرف بهینه آب را 9 شهرستان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و روستاهای هدفگذاری شده شامل یکهزار و 75 روستا
اعلام کرد.
وی اظهار کرد: طرح آموزش و فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی با همکاری 74 شرکت فنی، مهندسی و خدمات مشاوره ای و با بکارگیری 244 نفر مهندس و مربی در رشته های کشاورزی اجرا شد.
آقایی با بیان اینکه ماهیت طرح آموزشی، ترویجی با هدف بالا بردن سطح آگاهی مردم است، گفت: اهداف طرح شامل جلب مشارکت روستاییان بهره بردار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، بالا بردن راندمان آب مصرفی، ارتقای بهره وری اقتصادی آب مصرفی در حوزه کشاورزی و آموزش و توانمندسازی کشاورزان برای مشارکت در بهسازی کانال های آبیاری عمومی، پوششی و بتنی است.
وی اضافه کرد: همچنین فرهنگ سازی و تلاش برای گسترش اصلاح روش های انتقال آب، آشنایی کشاورزان با اصلاح الگوی کشت مناسب و بهینه سازی جهت کاهش هدر رفت آب در سطح مزارع و باغ ها و مسیرهای انتقال، بستر سازی برای اجرایی شدن سیاست ها و برنامه های فرهنگی و اجتماعی و آموزشی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در اجرای این طرح مورد توجه است.
آقایی بیان کرد: نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی با حدود 11 هزار نفر عضو دارای مدارک تحصیلی لیسانس تا دکترا در رشته های مرتبط نقش تعیین کننده ای در آموزش و ترویج مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی دارد.
وی گفت: بستر سازی برای اشتغال فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی و منابع طبیعی و نیز مهندسی کردن فرایند تولید در بخش کشاورزی از اهداف عمده فعالیت و رسالت نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در استان است.
به گزارش ایرنا، طرح آموزش، آگاه سازی و جلب مشارکت بهره برداران بخش کشاورزی و فرهنگ سازی مصرف بهینه آب در دو ماه گذشته در استان اذربایجان غربی به اجرا در آمده است.
در این طرح استانداری آذربایجان غربی، ستاد احیای دریاچه ارومیه و سازمان جهاد کشاورزی مشارکت داشتند.
دریاچه ارومیه هم اکنون با ذخیره آبی یک میلیارد متر مکعبی در وضعیت بحرانی قرار دارد و سطح آب این دریاچه نسبت به سطح تراز حداکثری در 19 سال قبل هشت متر کاهش داشته است.
7125/1905/ 1257

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.