12 قطعه شهاب سنگ به عنوان نخستین مجموعه کشور در نراق به نمایش درمی آید

محمود مرادی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: شهاب سنگ مشهور شهرستان نراق به همراه 11 نمونه دیگر از قطعه اجرام آسمانی که در نقاط مختلف ایران و جهان فرود آمده، به نراق منتقل شده است.
وی ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده قرار است نراق میزبان اولین موزه جامع شهاب سنگ ایران باشد اما در گام نخست، شهاب سنگ های منتقل شده به این شهرستان در خزانه نگهداری می شود و به درخواست تورهای گردشگری ، پژوهشگران، محققان زمین شناسی و کانی شناسان به صورت مقطعی به نمایش گذاشته شوند.
مرادی بیان کرد: اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی موزه شهاب سنگ کشور در نراق یک میلیارد ریال برآورد شده و درحال حاضر طراحی ویترین های ویژه و ایجاد فضای امنیتی مناسب برای این موزه در دست انجام است و با پیگیری های انجام شده پیش بینی می شود این موزه دائمی در کمتر از یک سال گشایش یابد.
شهردار نراق گفت: برای راه اندازی موزه شهاب سنگ دائمی نیاز به وفاق ملی و همکاری مسوولان از جمله موسسه ژئو فیزیک است .
مرادی با انتقاد از تاخیر موسسه ژئو فیزیک در ارائه اطلاعات جامع از شهاب سنگ نراق، گفت: 41 سال است که بخش اصلی شهاب سنگ نراق با وزن بیش از دو کیلوگرم به این موسسه برای تحقیقات بیشتر انتقال داده شده اما تاکنون عکس، گزارش و حتی خود شهاب سنگ به نراق بازگردانده نشده است.
در 28 مرداد 1353 پدیده فرود شهاب سنگ در شهر نراق رخ داد که این واقعه در محل در سالن مدرسه خیر ساز حسین معصومی این شهر بود
در بررسی میکروسکوپی شهاب سنگ نراق ، این جرم آسمانی، سنگی بلورین و یکنواخت است که در آن کانی های فلزی از ترکیبات نیکل و آهن به صورت لکه های سیاه و بدون شکل هندسی ایجاد شده است.
بر اساس اطلاعات موجود شهاب سنگ نراق از جنس سیلیس است و میلیون ها سال پیش از سنگ مادر جدا شده و پس از سرگردانی درشهر نراق فرود آمده است.
نتایج تحقیقات صورت گرفته در خصوص سنگ نراق در مجلات معتبر از جمله ناسا و اخبار شهاب سنگ ها به اسم شهاب سنگ آسمانی نراق توسط محققان کشورهای بلژیک، آلمان، پرتغال و آمریکا چاپ و منتشر شده است.
شهرتاریخی نراق واقع در 15 کیلومتری مسیر دلیجان به کاشان دارای 70 کیلومترمربع وسعت است که از طبیعت زیبا و آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است.
این شهر در حوزه قطب گردشگری جنوب استان مرکزی واقع شده که از جمله ظرفیت های گردشگری آن آب انبارهای حاج مهدی نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسرا و پل دودهک، قلعه و غار کهک،غار چال نخجیر است.ک/3
7277/6013/

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.