11 استان کشور تنها چهار درصد از اعتبارات پژوهشی کشور را در اختیار دارند

به گزارش ایرنا،اسماعیل پیر علی روز سه شنبه در نشست با مشاور استاندار چهارمحال و بختیاری و جمعی از پژوهشگران و دانشگاهیان افزود:11 استان کشور تنها چهار درصد از طرح های صندوق نوآوری و شکوفایی را به خود اختصاص داده اند، که این میزان حمایت نابرابری و شکافی عمیق در توسعه فناوری و شرکت های دانش بنیان در مناطق مختلف کشور ایجاد کرده است.
وی گفت:تشکیل صندوق پژوهش و فناوری موجب افزایش مشارکت بخش غیر دولتی در عرصه فناوری خواهد شد.
به گفته وی،در راستای ایجاد صندوق پژوهش و فناوری چهارمحال و بختیاری ،نخستین راهکارهای تشکیل این صندوق مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.
پیر علی اظهار داشت:هدف از تشکیل این صندوق،فراهم آوردن حمایت های قانونی در روند تسریع رشد واحدهای فناور، ارتباط مؤثر صنعت و دانشگاه، ایجاد اشتغال و تجاری سازی محصولات نوآور و کمک به توسعه صادرات آنها است.
مشاور استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت:سهم دانشگاه ها در مسائل توسعه فناوری را پائین است و باید این سهم در توسعه استان نقش آفرین باشد.
ملک محمد قربانپور ، افزود:دانشگاه ها باید از طرح های پژوهش محور به سمت طرح های فناور محور حرکت کنند.
وی با اشاره به جایگاه استان در زمینه شرکت های دانش بنیان یکی از مشکلات موجود در این زمینه را ارزیابی طرح های استان در دیگر استان های کشور دانست و افزود:با توجه به ظرفیت دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری در استان توانایی بررسی و ارزیابی این طرح ها وجود دارد که تشکیل کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان باید هرچه زودتر در استان تشکیل شود.
به گزارش ایرنا، هم اکنون یکهزار و 640 شرکت دانش بنیان در کشور زیرپوشش صندوق نوآوری و شکوفایی کشور مشغول به فعالیتند،که بخشی از آن در چهارمحال و بختیاری است.
2097

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.