۸ میلیون مترمکعب چوب برای تأمین سوخت در کشور مصرف می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن افراسیابی شامگاه سه شنبه در مراسم افتتاح پروژه آبگرمکن های خورشیدی در روستای سرخ‌آباد طارم با اشاره به اینکه در کشور ۸ میلیون مترمکعب چوب و ۶۰۰ هزار تن بوته برای تأمین سوخت استفاده می‌شود، افزود: بخشی از انرژی موردنیاز از منابع طبیعی تأمین می‌شود.

وی اظهار کرد: استفاده از مراتع و جنگل‌ها برای تأمین سوخت تهدیدی برای منابع طبیعی است.

افراسیابی تأکید کرد: طی سال‌های گذشته برای تأمین سوخت از گاز و نفت استفاده می‌شد و در سال ۹۴ تأکید دولت بر این بوده که از انرژی‌های خورشیدی استفاده کرده و این طرح مزایای زیادی داشته و رایگان است.

وی بابیان اینکه این طرح‌ها به منابع انرژی پایه کشور کمک می‌کند افزود: انرژی خورشیدی پایدار و پاک بوده و نیازی به نفت و گاز ندارد.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت از سازمان جنگل‌های کشور بابیان این که روزانه مقداری هیزم در خانواده‌ها برای تأمین سوخت مصرف می‌شود گفت: تأمین سوخت نیاز به جنگل دارد و با جایگزینی انرژی آبگرمکن دیگر نیازی به هیزم نبوده و مردم برای تأمین سوخت خود می‌توانند از این انرژی پاک استفاده کنند.

وی تصریح کرد: سال ۹۴ بخشی از اعتبارات سازمان در بخش تأمین سوخت جایگزین بوده و ۷۰ تا ۸۰ درصد در راستای استفاده از انرژی‌های نو بوده و اعتبارات پیش‌بینی‌شده، ولی هنوز اختصاص نیافته و در ماه‌های آینده اختصاص می‌یابد.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت از سازمان جنگل‌ها بابیان اینکه بیشترین طرح انرژی آبگرمکن خورشیدی در زاگرس انجام‌شده است افزود: اجرای این طرح مانع تخریب جنگل‌ها در این استان شده است.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت از سازمان جنگل‌های کشور با اشاره به اینکه مردم باید در این طرح مشارکت کنند گفت: جاهایی که شرایط اکولوژی جواب دهد و نیاز گیاه را تأمین کنند خط حایل را به نوار سبز اختصاص می‌دهیم و در این میان خط حایل خط سبز بوده است.

افراسیابی افزود: اجرای این طرح‌ها برای مردم ایجاد انگیزه می‌کند و با توجه به اینکه منابع طبیعی برای مردم است و حفاظت از این منابع را هم خودشان به عهده می‌گیرند.

وی ابراز کرد: برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و جنگل‌ها پروژه جایگزین سوخت در کشور انجام‌شده و همچنین مبارزه با آفات هم در دستور کار است.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت از سازمان جنگل‌های کشور گفت: شرایط اقلیم و خشکسالی بیماری را تشدید کرده و در این میان ما به دنبال این هستیم که اجرای کارها را به خود مردم بدهیم و طرح‌های اشتغالزا و درآمدزا را در روستاها اجرا کرده و مشارکت مردم را تقویت کنیم.

وی افزود: رویکرد سازمان منابع طبیعی مشارکتی است و باید ارتباط بین مردم و سازمان تقویت شود.

مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت از سازمان جنگل‌ها ی کشور در پاسخ به سؤال مهر در خصوص آتش‌سوزی در مراتع افزود: بخشی از حریق ها عمدی و بخش زیادی غیرعمدی بوده و توسط انسان رخ داده که به دلایل مختلف از جمله انداختن ته سیگار در منابع طبیعی توسط رانندگان و چوپان‌ها اتفاق می افتد که سازمان با این افراد برخورد می‌کند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.