۸۲ هزار نفر در کردستان تحت پوشش طرح کشوری آمبلیوپی قرارمی گیرند

به گزارش خبرنگار مهر، سیدصباح قریشی امروزچهارشنبه در مراسم افتتاح طرح کشوری پیشگیری از تنبلی چشم کودکان زیر ۶ سال (آمبلیوپی) که به صورت نمادین در مهدکودک صدف و عسل سنندج برگزارشد، گفت: امسال بیستمین سال اجرای برنامه آمبلیوپی در کشورما است و از سوی وزارت بهداشت ۲ الی ۸ آبان به نام هفته ملی تنبلی چشم نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه گروه سنی معاینه شونده کودکان ۳ تا ۶ ساله هستند، عنوان کرد: تحقق پوشش این طرح به میزان حداقل ۸۴ درصد، افزایش پوشش در مناطق محروم و روستایی و صعب العبور به موازات مناطق شهری وافزایش شاخص پیگیری کودکان مشکوک به میزان ۱۰۰ درصد در شهرستان ها از اهداف و استراتژی های سازمان بهزیستی دراجرای این طرح است.

وی بیان کرد: استفاده هم زمان از دو روش دستگاه (غربالگری و E چارت) برای معاینه کودکان، استفاده بهینه از حداکثر ظرفیت دستگاه های غربالگر در ساتان با اولویت گروه سنی ۳تا ۴ ساله و مناطق صعب العبور و استفاده حداکثری از امکانات بخش غیر دولتی از دیگر اهداف و استراتژی های سازمان بهزیستی دراجرای این طرح است.

مدیرکل بهزیستی کردستان با اشاره به اینکه این طرح از اوایل آبان ماه امسال در کردستان آغاز شده است، اعلام کرد: تاکنون ۱۰ هزار نفر از جامعه هدف استان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و تاپایان سال باید این تعداد به ۸۲ هزار نفر برسد.

قریشی ادامه داد: براساس غربالگری انجام شده ۵۲۶ کودک مشکوک به تنبلی چشم، ۳۰۲ کودک به بینایی سنج سط دو ارجاع و ۱۲۲ مورد عینک به خانواده ها تحویل داده شده است.

وی افزود: تاکنون ۲ مورد عمل جراحی هم انجام شده و ۳۷۱ کودک بیمار توسط بینایی سنج شامل عیوب انکساری، انحراف چشم و آمبلیوپی تشخیص داده شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این طرح ۲۰۰ پایگاه ثابت و سیار در استان مستقر شده است، اظهارداشت: ۱۲ بینایی سنج هم در این طرح با ما همکاری می کنند.

مدیرکل بهزیستی کردستان به عملکرد اجرایی این طرح در سال ۹۳ اشاره کرد و گفت: ۷۲ هزار و ۲۴۱ کودک زیر ۶ سال سال گذشته در استان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

قریشی ادامه داد: در سال گذشته به لحاظ پوشش ۱۰۰ درصدی این طرح جزو چهاراستان برترکشور معرفی شدیم.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.