۴۵‌هزار رأس دام در شهرستان قزوین واکسینه شدند

به گزارش خبرنگار مهر، سید علی موسوی ظهر دوشنبه در حاشیه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی این شهرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به انتشار بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در استان‌های زنجان و البرز و داشتن مرز مشترک شهرستان قزوین با این استان‌ها به‌منظور جلوگیری از انتشار این بیماری در مناطق طارم سفلی و الموت با تلاش اداره کل دامپزشکی تاکنون ۴۵ هزار رأس دام اهلی در شهرستان قزوین واکسیناسیون شده است.

فرماندار قزوین اظهار داشت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیماری است که از دام اهلی به‌ کل و بز وحشی سرایت می‌کند و برای مبارزه با این بیماری واکسیناسیون دام‌های اهلی ضروری است.

وی تصریح کرد : بازدیدهای مستمر کارشناسان ادارات کل حفاظت محیط‌زیست و دامپزشکی استان از مناطق در معرض آسیب و سم‌پاشی آبشخورها و چشمه‌ها از دیگر اقدامات انجام‌شده به‌منظور جلوگیری از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در شهرستان قزوین بوده است.

موسوی با اشاره به‌احتمال سرایت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به مناطقی از استان قزوین گفت: در پی پایش های مستمر و شبانه‌روزی اکیپ ۳۰ نفرِ کارشناسان و محیط‌بانان تاکنون ۱۸ لاشه تلف‌شده کل و بز وحشی در مرز مشترک منطقه الموت شرقی با منطقه طالقان در شهرستان البرز مشاهده‌شده است.

فرماندار قزوین خاطرنشان کرد : با توجه به برطرف شدن اثر بیماری از لاشه‌های پیداشده تاکنون طبق نمونه‌برداری‌های صورت گرفته بروز این بیماری در شهرستان قزوین از سوی دامپزشکان تائید نشده است، اما با توجه به بی‌سابقه بودن کشف این تعداد لاشه در طی یک مدت‌زمانی کوتاه احتمال سرایت این بیماری در منطقه وجود دارد.

به گفته‌ فرماندار قزوین در حال حاضر مناطق الموت شرقی و غربی و طارم سفلی در این شهرستان زیستگاه دو هزارو ۳۰۰ رأس کل و بز وحشی است.

مهدی مهرزاده معاون دامپزشکی شهرستان قزوین هم بابیان این‌که طاعون نشخوارکنندگان کوچک منشأ ویروسی دارد ولی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان به شمار نمی‌رود و قابل‌انتقال به انسان نیست، اظهار داشت: این بیماری حتی قابل‌سرایت به گاو هم نیست و فقط نشخوارکنندگان کوچک ازجمله گوسفند و بز را مبتلا می‌کند.

معاون دامپزشکی شهرستان قزوین مهم‌ترین راه انتقال بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک را از طریق تماس مستقیم، جابجایی دام‌ها و استفاده از آبشخورهای مشترک عنوان کرد.

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک تاکنون در مناطقی از کشور در استان‌های مرکزی، زنجان و البرز مشاهده‌شده است که شهرستان قزوین به دلیل هم‌مرزی با دو استان زنجان و البرز در معرض تهدید قرارگرفته است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.