یک سوم تولید غله استان اصفهان منوط به جاری شدن زاینده رود است

به گزارش ایرنا، محسن زاده کرمانی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود : کشت 40 هزار هکتار غلات وابسته به آب زاینده رود است که 28هزار هکتار آن در پایین دست و 12هزار هکتار آن در بالا دست قرار دارد.
وی افزود: پیش بینی برنامه کشت گندم در سال زراعی جاری کاشت 62 هکتار گندم آبی و 17 هکتار گندم دیم با تولید 280 هزار تن گندم است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: همچنین در سال زراعی جاری پیش بینی کشت 51هزار هکتار جو آبی و 8هزار و 500 هکتار کشت جو دیم با محصولی بالغ بر 214هزارتن خواهد بود.
وی اظهار کرد: در خصوص کشت پاییزه 40درصد بذر تایید شده مورد نیاز کشاورزان استان در 12 رقم آماده و در اختیار مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان ها جهت توزیع قرار گرفته است.
زاده کرمانی گفت: همچنین 20درصد بذر جو در پنج رقم بذر جو تایید شده فراهم شده است تا برای کشت پاییزه در اختیار کشاورزان قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: کود شیمیایی فسفات و ازت به اندازه کافی برای کشاورزان فراهم شده است ولی در زمینه کود پتاس با کمبود مواجه هستیم.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: 44 میلیارد تومان سرمایه در گردش برای کاشت گندم و جو برای کشاورزان در نظر گرفته شده است که به ازای کاشت هر هکتار گندم و جو دو میلیون تومان وام با کارمزد 21درصد پرداخت می شود.
وی ادامه داد: مجمع گندمکاران پیشرو استان به منظور بررسی مشکلات و مسائل کشاورزان تشکیل شده است وهماهنگی های لازم در خصوص توسعه بیمه کشت ها صورت گرفته است.
زاده کرمانی با بیان اینکه هزینه تغییر آبیاری بارانی به آبیاری تیپ برای هر هکتار یک میلیون و پانصد هزار تومان تخمین زده می شود، گفت: یارانه 85درصدی دولتی در این خصوص در نظر گرفته شده است زیرا راندمان مصرف آب از 70درصد به 90درصد خواهد رسید.
وی تاکید کرد : توسعه آبیاری میکرو برای محصولات کشاورزی اعم از سبزی، صیفی، غلات، حبوبات طی یک برنامه 10 ساله در حد 100 هزار هکتار از سیاست های استان در بخش کشاورزی است.
وی توسعه کشت نشایی، بهبود تغذیه گیاهان، شناسایی کشاورزان پیشرو، راه اندازی تشکل های صنفی، توسعه مکانیزاسیون، کاهش سطح زیر کشت فضای باز، توسعه خاکورزی حفاظتی و جایگزینی کشت پاییزه به جای بهاره از دیگر سیاست های استان در حوزه کشاورزی است.
/ 6022 /7134/پ

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.