یاناس: پدرِ پدربزرگم در ایران سرباز بوده است/ کناره‌گیری موسوی تأثیری روی تیم ملی نداشت

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وویچخ یاناس مربی لهستانی تیم ملی والیبال ایران در مورد حضور در ایران به یک رسانه لهستانی اظهار داشت: توتولو با من تماس گرفت و پرسید آیا مایل به همکاری با او هستم؟ یک روز بعد، سرپرست تیم ملی ایران به من تلفن زد و همه چیز در سه روز قطعی شد.

یاناس ادامه داد: من می‌دانستم که ایران، تیم باکلاس جهانی است که همیشه در رویدادهای بزرگ حاضر بوده است. برای پذیرش پیشنهاد ایران، زیاد فکر نکردم. من ترکیب تیم ایران را نمی‌دانستم، چون جوانگرایی زیادی در تیم انجام شده بود. با میلاد عبادی‌پور، صحبت‌های مفصلی داشتم و او کمک زیادی به من کرد.

این مربی لهستانی تصریح کرد: دفعه پیش که با تیم ملی لهستان به ایران آمدم، فقط در مسیر هتل و سالن بودیم، ولی این بار که فرصت داشتم و مردم را دیدم، آنها مثل اروپایی‌ها زندگی می‌کنند، به رستوران می‌روند و اقوام را ملاقات می‌کنند. سازماندهی خوبی هم در کارها وجود دارد و همه چیز آن طور است که باید باشد. لازم نیست که برای انجام یک کار، سراغ افراد زیادی بروید. مدیر تیم ملی، همه کارها را انجام می‌دهد.

یاناس تصریح کرد: ایرانی‌ها بسیار گرم و کمک حال هستند. شما می‌توانید از هر کسی، هر چیزی را بخواهید و او بدون اینکه شما را بشناسد به شما کمک خواهد کرد.

وی درباره اشتراکات ایران و لهستان یادآور شد: دو کشور ایران و لهستان، یک ارتباط تاریخی وابسته به جنگ جهانی دوم دارند. ایرانی‌ها در جنگ جهانی، پناهنده‌های لهستانی را قبول کردند و فکر می‌کنم هنوز هم خون لهستانی در ایران جریان دارد. والیبال نیز به‌عنوان ورزش مورد علاقه، اشتراک دیگر دو کشور است. ایرانی‌ها تمام بازیکنان تیم ملی لهستان را می‌شناسند.

مربی تیم ملی ایران راجع به حضور پدرِ پدربزرگش، همراه ارتش لهستان در جریان جنگ جهانی دوم در ایران گفت: این موضوعی نبود که همه خانواده از آن خبر داشته باشند و من هم پیش از سفر به ایران از آن مطلع شدم.

وی در مورد بهروز عطایی سرمربی تیم ملی ایران اظهار داشت: عطایی، مربی باتجربه‌ای است که همیشه در ایران کار کرده. او در یک نظرسنجی به‌عنوان بهترین مربی تاریخ والیبال ایران معرفی شد که نشان می‌دهد چه مربی قابل احترامی است. برای فدراسیون والیبال ایران، خیلی خوب است که یک مربی ایرانی، هدایت تیم ملی را بر عهده دارد. عطایی، بازیکنان ایران را به خوبی می‌شناسد و آرامش او روی تیم تأثیر می‌گذارد. البته در مواقع لازم، برخوردهای قاطعی هم دارد.

یاناس درباره تأثیر میلاد عبادی‌پور روی تیم ملی والیبال ایران هم تأکید کرد: میلاد برای بازیکنان جوان مثل یک عموی خوب است که در داخل و خارج زمین به آنها کمک می‌کند. تیم ملی ایران، گروه منسجمی است که میلاد نقش مهمی در دور هم نگه داشتن آنها دارد. بازیکنان سؤالات و درخواست‌های خود را از میلاد پیگیری می‌کنند.

وی با اشاره به دعوت موسوی به تیم ملی و سپس کناره‌گیری‌اش تصریح کرد: کناره‌گیری سید از تیم ملی،‌ تأثیری روی تیم نداشت. تا آخرین لحظه مشخص نبود که او چه تصمیمی دارد و آخرین تمرین خود را هم با قدرت کامل برگزار کرد. باید به تصمیم او احترام گذاشت و من دنبال چیز بیشتری نیستم.

مربی پیشین تیم ملی لهستان راجع به کیفیت ملی‌پوشان والیبال ایران گفت: حداقل نیمی از بازیکنان تیم ایران می‌توانند در اروپا بازی کنند. آنها کیفیت خود را در لیگ ملت‌ها نشان دادند. تجربه بازی در مسابقات قهرمانی جهان هم برای آنها ارزشمند خواهد بود. دلیل اینکه آنها ترجیح می‌دهند در ایران بازی کنند، رقم بالای قراردادشان در ایران است. میلاد عبادی‌پور در این مورد استثنا به حساب می‌آید.

او در مورد امکانات تیم ملی اضافه کرد: فدراسیون والیبال در زمینه تهیه امکانات، هیچ مشکلی ندارد. من پیش از حضور در ایران، لیستی از وسایل مورد نیازم به مسئولان تیم ملی دادم که کاملاً محقق شد. اگر وسیله‌ای در ایران وجود نداشته باشد هم از اروپا تهیه می‌شود. انتظارات از والیبال در ایران، بسیار بالاست. سعید معروف به من می‌گفت که تیم ملی تاکنون مدال جهانی کسب نکرده است و مردم پیش از هر تورنمنت، منتظر مدال هستند.

یاناس افزود: والیبال، ورزش اول ایران است و تنها رشته‌ای است که در سطح بالای جهانی از ایران حضور دارد. محبوبیت والیبال در ایران، خیلی بیشتر از لهستان است.

انتهای پیام/