گفت وگوی تلفنی وزیران خارجه روسیه و آمریکا در باره بحران سوریه

به گزارش ایرنا، در این گفت و گوی تلفنی که عصر دوشنبه همانند دفعات قبل به ابتکار طرف آمریکایی صورت گرفت مسایل و راه های پایان دادن به بحران سوریه مورد بررسی قرار گرفت.
بر اساس اطلاعات وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف و جان کری در مورد گام های احتمالی برای کمک به آغاز روند حل بحران سوریه با مشارکت تمام کشورهای منطقه خاورمیانه گفت وگو کردند.
این سومین گفت و گوی تلفنی وزیران امور خارجه روسیه و آمریکا از روز شنبه است. پیش از این هم روز جمعه لاوروف و کری در نشستی چهارجانبه در وین با حضور وزیران امورخارجه عربستان سعودی و ترکیه در خصوص اوضاع ترکیه و راه های حل و فصل مسایل این کشور به مذاکره پرداختند.
به عقیده کارشناسان، آمریکا که پیش از این بر اقدامات یکجانبه خود و با همراهی متحدانش برای پیشبرد سیاست های مورد نظر در خاورمیانه به ویژه در سوریه تکیه می کرد، پس از آغاز عملیات هوایی روسیه علیه تروریست های مورد حمایت غرب، داعش ابتکار عمل را به شدت از دست داده است.
وزیر امورخارجه آمریکا در این راستا برای جلوگیری از ضربه خوردن وجهه این کشور در عرصه بین المللی به تلاش برای جلب مشارکت روسیه در حل مسایل سوریه می پردازد و نکته اصلی این اقدامات اصرار بر کناره گیری بشار اسد از مقام ریاست جمهوری سوریه است.
اما روسیه این خواسته را رد کرده و رییس جمهوری روسیه با استقبال و پذیرایی از همتای سوری خود و با تاکید بر قانونی بودن دولت دمشق این نقشه غرب و آمریکا را نقش بر آب کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرده است که برای حل مسایل سوریه باید کشورهای موثر منطقه از جمله ایران به عنوان کشور قدرتمند در خاورمیانه حضور و مشارکت داشته باشند.
لاوروف در این رابطه در گفت و گو با خبرنگاران بر لزوم مشارکت ایران در مذاکرات برای حل و فصل سیاسی مسایل سوریه تاکید کرد.
وزیر امورخارجه روسیه روزشنبه اعلام کرد: تلاش های بین المللی برای حل و فصل سیاسی مساله سوریه بدون مشارکت ایران بی فایده است.
سرگئی لاوروف در گفت و گو با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه در باره اجلاس اخیر چهارجانبه وین برای حل مساله سوریه گفت: با برگزاری اجلاس برای حل مساله سوریه در چنین چارچوبی موافقت کرده و در عین حال به شرکای خود اعلام کردیم که تلاش برای ایجاد چنین گروهی به منظور حمایت از روند حل و فصل سیاسی مسایل سوریه بدون مشارکت ایران بی فایده و بی حاصل است.
وزیر امورخارجه روسیه در مصاحبه دیگری با تاکید بر ادامه مواضع مسکو در حمایت از دولت قانونی سوریه و لزوم حل بحران این کشور از طریق مذاکرات سیاسی چند جانبه گفت: باید از راهکار مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 برای حل بحران سوریه الگو گرفت و می توان از این راه به نتیجه رسید.
لاوروف افزود: کاملا اطمینان دارم که می توان از تجربه موفق مذاکرات تهران و گروه 1+5 که منجر به حل و فصل موضوع فعالیت های هسته ای ایران شد،برای پایان دادن به بحران سوریه بهره گرفت.
وزیر امورخارجه روسیه تصریح کرد: تلاش های بین المللی برای حل بحران سوریه باید حمایت مورد حمایت قرار گیرد و تعداد کشورهای حاضر در مذاکرات نیز افزایش یابد.
اروپام*391**1613

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.