کودکان سه تا شش ساله مهابادی سنجش بینایی می شوند

کمال کریمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح همزمان با سراسر کشور از اول آبان ماه آغاز شده و تا تحت پوشش قرار گرفتن تمامی کودکان سه تا شش ساله در این شهرستان ادامه پیدا می کند.
وی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، این طرح در مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی، خانه بهداشت روستایی، مرکز پیش دبستانی و مهد کودک خصوصی این شهرستان انجام می شود.
کریمی گفت: سن طلایی تشخیص و درمان این بیماری قبل از شش سالگی بوده و والدین باید کودکان خود را در این سنین هر سال یک بار برای معاینه به پایگاه سنجش بینایی ببرند.
کارشناس پیشگیری اداره بهزیستی مهاباد ادامه داد: کودکان مشمول این طرح در دو مرحله شامل غربالگری اولیه و بینایی سنجی شرکت و در صورت حاد بودن، به چشم پزشک ارجاع داده می شوند.
وی با اشاره به مراجعه بیش از هشت هزار و 213 کودک در سال گذشته به پایگاه های سنجش بینایی این شهرستان گفت: از مجموع کودکان معاینه شده 379 کودک مشکوک به اختلال بینایی شناسایی و به سطوح بالاتر شامل بینایی سنجی و چشم پزشک ارجاع داده شدند.
کریمی افزود: اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در مهاباد با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام می شود که این امر موجب بالا بردن ضریب اطمینان و کاهش خطا می شود.
وی با اشاره به اینکه هزینه معاینه هر کودک در مرحله غربالگری 30 هزار ریال است، از والدین خواست هنگام مراجعه به پایگاه های سنجش بینایی شناسنامه کودک خود را نیز به همراه داشته باشند.
به گزارش ایرنا، آمبلیوپی یا تنبلی چشم یک مشکل چشمی است که حدود دو تا سه درصد افراد جامعه گرفتار آن هستند و اگر به موقع درمان نشود باعث اثرات جدی بر زندگی آن ها می شود.
در این بیماری یک چشم که به آن چشم تنبل یا آمبلیوپ می گویند، باعث می شود دید مرکزی به خوبی تکامل پیدا نکند.
اگر چه چشم آمبلیوپ ظاهری طبیعی و توانایی دیدن را دارد ولی مغز این چشم را خاموش می بیند و تنها چشم بهتر را برای دیدن انتخاب می کند.
در صورت عدم درمان آمبلیوپی، کاهش دید تا آخر عمر باقی می ماند.
پیشگیری از تنبلی چشم و اختلال های بینایی، به عنوان یکی از اهداف سازمان بهداشت جهانی تا سال 2020 تعیین شده است.
مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.ک3
3020/6185/1905

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.