کنتورهای حجمی برای جلوگیری از هدررفت آب سد ستارخان اهر نصب شوند

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد عابدی ظهر سه‌شنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان اهر گفت: برای سیانت از آب جمع شده در پایاب سد که با هزینه بسیار زیادی ساخته‌شده و نگهداری می‌شود، برخی کانال‌های آن پوشیده شده و باید نسبت به لوله‌گذاری و نصب کنتورهای حجمی آنان اقدام شود تا شاهد هدر رفت آب از این طریق نباشیم چرا که امروز آب یکی از چالشی‌ترین مسائل جوامع بشری و اکثر مشکلات منتهی به این ماده حیاتی است.

وی به خشک‌سالی‌های اخیر اشاره کرد و افزود: طبق نظر دانشمندان و کارشناسان روند خشک‌سالی‌های اخیر تا ده سال آینده نیز ادامه خواهد یافت و وضعیت کم‌آبی کنونی نیز تشدید می شود بنابراین حفاظت از آب‌های موجود یکی از وظایف تک‌تک مردم بوده و نباید اجازه داد حتی قطره‌ای آب به هدر برود.

فرماندار شهرستان اهر به برخی موارد برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب اشاره و تصریح کرد: با توجه به کاهش بارش‌ها در سال‌های اخیر، توجه به آب‌های زیرزمینی معطوف شده و استفاده بی‌رویه از آن‌ها نیز خسارت‌های جبران‌ناپذیری را در پی دارد و به همین دلیل باید از ایجاد چاه های غیرمجاز جلوگیری کرد.

وی همچنین ادامه داد: انسداد چاه های غیرمجاز از دیگر راهکارهای جلوگیری از هدر رفت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی است که مسوولان مربوطه باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند و با کمک قوه قضائیه نسبت به اقدام عملی در این زمینه تلاش نمایند.

عابدی کشت برخی محصولات را در اراضی اهر غیرکارشناسی دانست و گفت: برخی محصولات کشت‌شده در شهرستان استراتژیک نبوده و ضمن آب بر بودن تولید نکردن آن‌ها آسیبی به سبد غذایی شهرستان وارد نمی‌کند و در مقابل برخی محصولات دیگر مانند کدوی آجیلی با استفاده آب کمتر بهره بیشتری را برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.