کشف جزییات جدید از کهکشان فانتوم

فناوری مادون قرمز تلسکوپ جیمز وب که در دسامبر ۲۰۲۱  راه‌اندازی شد، تصویری واضح‌تر از کهکشان فانتوم تهیه کرده است که اخترشناسان، پیش از این مشاهده نکرده بودند.

براساس بیانیه ناسا و ای‌اِس‌اِی، چشم‌انداز واضح تلسکوپ جیمز وب رشته‌های ظریف گاز و غبار را در بازوان چرخشی بزرگ آشکار کرده است که از مرکز این تصویر به سمت بیرون می‌پیچد. نبود گاز در منطقه هسته‌ای، چشم‌اندازی بدون ابهام از خوشه ستاره‌ای هسته‌ای در مرکز کهکشان رقم زده است.

شکل آسمانی چرخان که به صورت رسمی اِم ۷۴ نامیده می‌شود، در صورت فلکی حوت قرار دارد که ۳۲ سال نوری با زمین فاصله دارد.

تصویر تلسکوپ وب ضمایم غباری درخشان به رنگ‌های سفید، قرمز، صورتی و آبی روشن و همچنین ستاره‌های چرخان به دور یک مرکز آبی درخشان را نشان می‌دهد که همه در پس‌زمینه تاریک فضای عمیق قرار دارند.

تلسکوپ فضایی هابل قبلاً از اِم ۷۴ تصاویری را ثبت کرده بود که در آن بازوان مارپیچی آبی و صورتی کهکشان مشخص بود، اما در عوض، مرکز درخشان آن را به رنگ زرد ملایم نشان می‌داد.

کهکشان فانتوم، هدفی جذاب برای ستاره‌شناسان برای مطالعه خاستگاه و ساختار مارپیچ‌های کهکشانی است. تصویر تهیه‌شده توسط تلسکوپ جیمز وب به ستاره‌شناسان کمک خواهد کرد که دانسته‌هایی را درباره ابتدایی‌ترین مراحل شکل‌گیری ستاره در کیهان مرکزی کسب کنند و درباره ۱۹ کهکشان ستاره‌ساز نزدیک راه شیری خودمان، اطلاعات بیشتری را ثبت کنند.

ستاره‌شناسان همچنین از این تصویر استفاده می‌کنند تا مناطق ستاره‌ساز کهکشان‌ها را مشخص کنند، جرم و سن خوشه‌های ستاره‌ای را به صورت دقیق اندازه‌ بگیرند و دانش خود را درخصوص دانه‌های کوچک غبار که در فضای بین‌ستاره‌ای در حال حرکت هستند، افزایش دهند.

تصویر جدید تلسکوپ جیمز وب، فضانوردان را به وجد آورده است؛ زیرا این تلسکوپ در فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری زمین، در منطقه‌ای از فضا که دومین نقطه لاگرانژ نامیده می‌شود، به دور خورشید می‌گردد.

این تلسکوپ فضایی که دارای یک آینه اولیه به عرض بیش از ۶.۵ متر است، حاصل همکاری ناسا، ای‌اِس‌اِی و آژانس فضایی کانادا است و احتمالاً حدود ۲۰ سال کار خواهد کرد.