کری: فرصت امیدوارکننده ای برای حل بحران سوریه با حضور ایران بوجود آمده است

به گزارش ایرنا، جان کری روز چهارشنبه پیش از سفر به وین با شرکت در کنفرانس صلح بین الملل در بنیاد کارنگی، به تشریح سیاست های آمریکا درخصوص اوضاع جاری خاورمیانه پرداخت.
وی گفت: به غیر از تولید نفت و انرژی در خاورمیانه، این منطقه بعنوان عالی ترین سرزمین تاریخی، همواره جاذبه های توریستی فراوانی برای بازدیدکنندگان داشته اما داعش در حال نابودی تاریخ و گذشته این سرزمین است.
وزیر خارجه آمریکا با یادآور شدن واقعه ۱۱ سپتامبر، افزود: امنیت خاورمیانه تاثیرگذاری عمیق و مستقیمی بر امنیت داخلی آمریکا داشته است؛ همچنین خاورمیانه در برگیرنده شمار بسیاری از متحدان آمریکاست.
وی با بیان اینکه اکنون آمریکا نسبت به گذشته اتکای کمتری به نفت خاورمیانه می کند، افزود: با این حال بازار انرژی، مقوله ای جهانی است و کوچک ترین اختلال در بازار نفت خلیج فارس، بسرعت بر سیستم مالی-اقتصادی، صادرات و واردات و نرخ بیکاری در آمریکا اثرات مخربی خواهد داشت.
کری در ادامه به جنایت های تروریست های داعش در سوریه و عراق اشاره کرد و گفت: داعش فقط به دلیل نژاد و دین انسانها، دست به کشتار بی گناهان، زنان و کودکان می زند و چنین رفتاری را در قالب دین توجیه می کند.
وی تنها راه پایان دادن به (اقدامات) داعش را پایان یافتن جنگ سوریه بیان کرد و افزود: برای حل این بحران باید به دلایل شروع آن پی برد.
وزیر خارجه آمریکا، با قبول مسئولیت تجهیز نظامی معارضان به اصلاح میانه رو علیه دولت بشار اسد، همچنان راه حل بحران سوریه را تنها از طریق دیپلماسی امکانپذیر دانست.
کری با بیان اینکه حل بحران جاری سوریه از طریق مذاکرات کار چندان آسانی نیست، افزود: برای نخستین بار با پذیرش دعوت شرکت در مذاکرات چندجانبه صلح سوریه از سوی ایران، فرصت امیدوارکننده ای برای حل این بحران از طریق گفت وگو بوجود آمده است.
وی در ادامه با متهم کردن روسیه به جانبداری از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، گفت: بیشتر حملات هوایی اخیر روسیه علیه معارضان تحت حمایت آمریکا بوده است و نه داعش.
وی خاطرنشان کرد که این مساله از جمله موضوع های مورد بحث در وین خواهد بود.
به گزارش ایرنا، ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه و عربستان از جمله کشورهای دعوت شده به کنفرانس صلح سوریه هستند که قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه در قالب نشست های دو و چندجانبه بین کشورها برای دستیابی به راه حلی به منظور پایان دادن به بحران سوریه تشکیل شود.
آمریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان، ترکیه، قطر و عربستان کشورهای عضو اردوگاه ضد سوری هستند که پنج سال پیش با هدف سرنگونی حکومت بشار اسد، برنامه جذب تروریست های افراطی از سراسر جهان، سازماندهی و تقویت گروه های تروریستی از جمله جبهه النصره و داعش را آغاز و به کشور سوریه گسیل کردند که براساس گزارش ها شهروندانی از 83 کشور را در برمی گیرد که در صفوف تروریست ها در عراق و سوریه می جنگند.
روسیه در چارچوب قراردادهای همکاری نظامی خود با سوریه، حدود 50 فروند جنگنده سوخو، چندین بالگرد جنگی می 24 و مجموعه ای از رزمناوها، یک ناو تجسسی و همچنین پهپادها را در خاک این کشور برای مبارزه علیه تروریست ها به کار گرفته و اعلام کرده که این همکاری ها در چارچوب مقررات بین المللی و در اجرای قراردارد همکاری با دولت قانونی سوریه انجام شده است و همچنان ادامه می یابد.

** ایران تاکنون به تعهدات خود پایبنده بوده است
کری در ادامه با بیان اینکه در خاورمیانه گرایش های سازنده ای وجود دارد که همواره مورد تهدید تروریستها، جنایتکاران و عناصر مخرب و خشن قرار دارند، مدعی شد که رویکرد آمریکا دقیقا بر حمایت از عناصر سازنده در مقابل عناصر مخرب طراحی شده است.
کری در بخش دیگری از سخنان خود، افزود: 10 روز پیش توافق نامه ایران رسمیت یافت اما نباید فراموش کرد که ایران در 2 سال اخیر و در طول مذاکرات همواره به تعهدات توافقنامه اولیه پایبند بوده و این نکته قابل توجهی است.
وی خاطرنشان کرد که توافقنامه بدست آمده با ایران تنها در موضوع هسته ای است.
اروپام.542 ** 2023

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.