کاهش شاخص بورس در عربستان به پایین ترین حد خود طی دو ماه گذشته

به گزارش پایگاه اینترنتی رأی الیوم، ریاض چندی پیش اعلام کرد که در نظر دارد مجموعه ای از اصلاحات مالی انجام دهد که به دنبال این اعلام نظر، بازار بورس عربستان همچنان با فرآیند گسترده فروش سهام روبرو است.
شاخص بورس عربستان به میزان 1.44درصد کاهش یافته است و برای پنجمین جلسه متوالی به کاهش خود ادامه می دهد که پایین ترین کاهش از 25 اوت گذشته به این سو بشمار می رود، در حالیکه شاخص بورس بدون تغییر روی نقطه 7653.14 واحد ایستاده بود.
اسامه السدمی تحلیل گر بازار مالی عربستان در این زمینه گفت: از وقتی صندوق بین المللی پول اعلام کرد که عربستان در حال بررسی انجام مجموعه ای از اصلاحات مالی است، نگرانی و انتظار بر بازار بورس این کشور حکمفرما شده است.
وی افزود: سهام بانک ها و صنایع پتروشیمی دیروز عامل اصلی کاهش شاخص بورس در عربستان بود به ویژه با توجه به اینکه سهام های یاد شده در سطح گسترده در معرض فروش گذاشته شده اند.
ارزش سهام صنایع پتروشیمی به میزان 1.51درصد کاهش یافته است؛شاخص بانکها و خدمات مالی نیز تقریبا 1.4درصد کاهش یافت.
بنابه اعلام صندوق بین المللی پول، عربستان سعودی بزرگ ترین تولیدکننده نفت باید نفت خود را در حدود 106 دلار در هر بشکه بفروشد تا بودجه اش در تعادل قرار گیرد.
صندوق بین المللی پول تصریح کرد: ضربه گیرهای مالی عربستان سعودی به سختی کفاف پنج سال مقاومت در برابر نفت 50 دلاری را می دهد.
علت اینکه عربستان سعودی به سرعت در تلاش است پول ذخیره کند، همین است؛ این کشور نه تنها چهار میلیارد دلار اوراق قرضه در اوایل سال جاری میلادی فروخت، بلکه بانک مرکزی آن نیز در شش ماه گذشته بیش از 70 میلیارد دلار از شرکت های مدیریت دارایی همچون بلک راک (بی.ال.کی) بیرون کشیده است.
پیش بینی می شود امسال کسری حساب جاری عربستان پس از سال ها مازاد، به 20 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.
صندوق جنگ عربستان سعودی هنوز تقریبا 700 میلیارد دلار اعتبار دارد، اما این اعتبار به سرعت در حال کاهش است.
حکومت عربستان برای نخستین بار طی چند دهه اخیر طعم کسری بودجه را می چشد؛ کشوری که سالیانه صدها میلیارد دلار فقط از صادرات نفت درآمد داشته و حج تمتع و عمره نیز برای این کشور در کنار صادرات نفت، سود مادی سرشاری به همراه داشته است.
چند دلیل برای کسری بودجه عربستان عبارتند از:
1- حمایت از گروههای تروریستی در بحران های سوریه و عراق
2- جنگ همه جانبه علیه یمن: هزینه 3 ماه اولیه مداخله نظامی آل سعود در یمن بیش از 50 میلیارد دلار برای ریاض برآورد شده است.
3 – خرید تسلیحات نظامی کلان
4 – تلاش برای سقوط قیمت نفت، دودی که بیشتر آن به چشم آل سعود رفت است.
خاورم ** 1487**1275

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.