کار انتقال پایگاه نظامی آمریکا در اوکیناوا به رغم مخالفت های محلی آغاز شد

به گزارش روز پنجشنبه تلویزیون ان اچ کی، اداره محلی وزارت دفاع ژاپن در اوکیناوا عملیات ساخت پایگاه جدید در سواحل هنکو در استان اوکیناوا را آغاز کرد.
تاکشی اوناگا فرماندار اوکیناوا، که از مخالفان سرسخت انتقال این پایگاه است به این اقدام دولت بشدت واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، اوناگا قصد دارد تا این موضوع را از طریق وزارت امور داخلی پیگیری کند و به اختلافات بین دولت مرکزی و مقامات محلی پایان دهد.
مخالفت های محلی نیز با انتقال این پایگاه همچنان ادامه دارد و ساکنان محلی ناگو در منطقه هنکو با تجمع در محل احداث این پایگاه خواستار توقف عملیات شدند.
پایگاه هوایی آمریکا با نام “فوتنما» در شهر “گینووان» در جنوب استان اوکیناوا قرار دارد که قرار بود به شهر “ناگو» در منطقه “هنوکو» در شمال همین استان منتقل شود که به دلیل مخالفت فرماندار فعلی، تاکنون راکد مانده بود.
به رغم لغو مجوز این انتقال از سوی فرماندار، دولت ژاپن طبق مجوز “بازگیری زمین از دریا» و با توجه به مجوز فرماندار قبلی اوکیناوا، ساخت و ساز در این جزیره را آغاز کرده و با احیای زمین در مناطق ساحلی در صدد انجام این کار است.
“ان.اچ.کی» اعلام کرد: در صورتی که این موضوع با موافقت “تاکشی اوناگا» فرماندار اوکیناوا همراه نباشد، احتمال دادگاهی شدن موضوع نیز وجود دارد.
در ازای محدودیت و کاهش فعالیت های نظامی آمریکا در پایگاه “فوتنما»، دولت ژاپن تحت فشار کاخ سفید در سال 1996 میلادی، با ساخت پایگاه دیگری برای تفنگداران دریایی آمریکا در منطقه ساحلی اوکیناوا موافقت کرد که تاکنون به دلیل مخالفت ساکنان این منطقه، عملیات ساخت این پایگاه به تعویق افتاده است.
مردم اوکیناوا معتقدند که حضور دو سوم نیروها و پایگاه های نظامی آمریکا در اوکیناوا نه تنها آرامش و سلامت ساکنان این جزیره را تهدید می کند بلکه ضربه ای جبران ناپذیر به توسعه و محیط زیست این منطقه وارد کرده است.
از زمان پایان جنگ جهانی دوم، آمریکا در ژاپن حضور نظامی گسترده دارد و حدود نیمی از 50 هزار نیروی نظامی آمریکایی در ژاپن در استان اوکیناوا مستقر هستند.
آمریکا 124 پایگاه نظامی کوچک و بزرگ در ژاپن دارد.
آساق**3077**1549

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.