کاروان نمادین اسرای کربلا فضای دیار ۱۵ خرداد را حسینی کرد

به گزارش خبرنگار مهر، عصر دوشنبه و همزمان با دوازدهم محرم، آیین ملی و سنتی حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا که به ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز رسیده است، برگزار شد.

در این مراسم حدود ۵۰۰ نفر تلاش کردند تا اوج مظلومیت و غربت اسرای کربلا پس از حادثه عاشورا را به تصویر کشیده و گوشه ای از مصائب وارده شده به اهل بیت امام حسین(ع) را به نمایش دربیاورند.

صدها نفر از مردم ولایتمدار ورامین نیز این کاروان را همراهی کرده و در غم و اندوه مصیبت های اهل بیت پیامبر(ص) به سر و سینه زده و اشک ماتم ریختند.

حرکت کاروان اسرای کربلا در ورامین از میدان رازی این شهرستان آغاز شد و این کاروان پس از عبور از خیابان های ۱۵ خرداد، میدان امام خمینی(ره) و خیابان شهدا، در میدان امام حسین(ع) اجتماع کرد.

زهرا حیدری یکی از حاضران در مراسم حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مراسم کاروان نمادین اسرای کربلا گوشه ای از مصیبت های وارد شده به زنان و دختران اهل بیت را به نمایش در می آورد.

این شهروند ورامینی افزود: هر ساله و همزمان با دوازدهم محرم فضای شهرستان ورامین حسینی شده و با حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا، دیار ۱۵ خرداد غرق در ماتم و عزا می شود.

وی ادامه داد: راه اندازی کاروان نمادین برای بیان ابعاد مختلف حادثه عاشورا برای جوانان و نوجوانان و آینده سازان ایران اسلامی از جذابیت بالایی برخوردار است و این فرصت خوبی را در اختیار متولیان امر قرار می دهد که ویژگی های مکتب امام حسین(ع) را به نسل جوان انتقال دهند.

حیدری اضافه کرد: حضور باشکوه مردم ورامین در این مراسم نشان دهنده دینداری و ولایتمداری مردم این خطه است که همواره در دفاع از ارزش های اسلامی پیشگام هستند.

حامد تاجیک یکی از مسئولان برگزاری این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: برای برگزاری آیین حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا از مدت ها پیش هماهنگی لازم انجام و ده ها اسب و شتر در این کاروان استفاده شد.

وی افزود: در مجموع حدود ۵۰۰ نفر عوامل اجرایی و پشتیبانی برای برگزاری حرکت و آیین ملی کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین تلاش کردند و خوشبختانه حضور باشکوه مردم پاسخی به زحمات دست اندرکاران مراسم بود.

تاجیک ادامه داد: هدف از برگزاری این مراسم آشنا شدن هر چه بیشتر مردم بویژه جوانان و نوجوانان با ابعاد مختلف حادثه عاشورا و ظلم های وارد شده به اهل بیت نبی مکرم اسلام بود.

گفتنی است این کاروان که بیش از ۳۰ اسب و شتر را برای انجام این امر تدارک دیده، با عبور از خیابان های اصلی شهر ورامین در میدان امام حسین(ع) تجمع کرده و هرساله هنرمندان شهرستان ورامین، بخشی از زوایای حادثه کربلا را در قالب تعزیه اجرا می کنند.

اثرگذاری این مراسم و آیین سنتی به حدی بود که میراث فرهنگی و گردشگری کشور در ششمين اجلاس سراسري شورای عالي سياست گذاري ثبت كشور، حرکت کاروان نمادین اسرای کربلا در ورامین را به ثبت ملی رساند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.