چین: آمریکا هر چه سریعتر اشتباهات خود را اصلاح کند

به گزارش ایرنا، “لو کانگ» یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه چین در سخنانی که سایت وزارت امور خارجه چین آن را منتشر کرد، با محکوم کردن اقدام اخیر نیروی دریایی آمریکا، اعلام کرد که پکن به طور قاطع با چنین اقداماتی مخالف است.
وی افزود: روز گذشته یک فروند ناوشکن نیروی دریایی ایالات متحده بدون اخذ مجوز از دولت چین، به طور غیرقانونی وارد قلمرو آبهای جزایر “نانشا» شده و در آبهای مجاور آن به گشت زنی پرداخته است.
او تصریح کرد که چین بر اساس قوانین و چارچوب های بین المللی ضمن ردیابی و نظارت کامل بر عملکرد این کشتی، هشدارهای لازم را به خدمه آن داده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: متاسفانه ناوشکن آمریکایی با این اقدام، حاکمیت ارضی و منافع سرزمینی جمهوری خلق چین را به خطر انداخته و تهدیداتی را متوجه ایمنی کارکنانی کرد که در جزایر در دست ساخت این کشور در منطقه یاد شده، مشغول به کار هستند.
“لو» تصریح کرد: این قبیل اقدامات تحرکاتی هستند که به شدت به صلح و ثبات منطقه آسیب می زند و بنابراین طرف چینی با اعلام نارضایتی خود از این اقدام آمریکا، مخالفت قوی و قاطع خویش با چنین رفتاری را اعلام می نماید.
وی همچنین گفت: همانگونه که چین بارها اعلام کرده، قائل به لزوم احترام به حق حاکمیت مسلم خویش در محدوده آبهای دریای چین جنوبی و جزایر “نانشا» است و موضوع حاکمیت چین بر این محدوده و حقوق مرتبط با آن نیز مسئله ای است که طی یک روند بلندمدت تاریخی شکل گرفته است. بنابر این پکن در دفاع از این حقوق مصمم و قاطع است.
“لو کانگ» با اشاره به اقدامات کشورش در جزایر مورد اشاره که از سوی برخی کشورهای منطقه و قدرتهای فرامنطقه ای به عنوان تهدید تلقی شده نیز اظهار داشت: از سوی دیگر باید به این موضوع توجه شود که ساخت و ساز و اقداماتی که چین در حوزه سرزمینی خویش انجام می دهد، حق مسلم هر کشوری در چارچوب حقوق حاکمیتی اوست.
او با تاکید مجدد بر احترام چین به قوانین بین المللی و چارچوب های مورد پذیرش مندرج در حقوق دریاها، تاکید کرد: ما در عین احترام به این قواعد و اصول بین المللی، اعلام می کنیم که قاطعانه با هر گونه حرکتی که با عنوان آزادی حمل و نقل دریایی و هوایی در پی نقض حاکمیت ارضی، امنیت، حقوق و منافع دیگر کشورها باشد، برخورد می کنیم.
او یادآور شد: چین به صورت مستحکم و قاطع به اقدامات تحریک آمیز کشورهای مختلف در این حوزه رسیدگی خواهد کرد و ما ضمن تداوم نظارت دقیق بر آسمان و دریای مناطق سرزمینی خویش، تمام اقدامات لازم مربوط به ثبات و امنیت در این منطقه را انجام خواهیم داد.
این دیپلمات چینی با انتقاد مجدد از رفتار ایالات متحده در دریای جنوبی چین از واشنگتن خواست تا ضمن ‘اصلاح فوری اشتباهات خویش’ از هر گونه اقدام تحریک آمیز که حاکمیت ارضی و منافع ملی چین را مورد تهدید قرار می دهد، جدا خودداری نماید.
وی گفت آمریکا باید اعتراض پکن در خصوص رفتار خویش را ‘جدی’ گرفته و با توقف این قبیل اقدامات از وارد آمدن آسیب بیشتر به مناسبات دو کشور که به زیان صلح و ثبات منطقه خواهد بود، پیشگیری نماید.
این در حالی است که روز گذشته و پیش از ورود ناوشکن آمریکایی به آبهای تحت نظارت چین، “وانگ یی» وزیر امور خارجه این کشور نیز کاخ سفید را از انجام این کار برحذر داشته بود.
او گفت: ما ضمن دعوت طرف آمریکایی به عملکرد عاقلانه، آنها را از غوغاسالاری پوچ بر حذر می داریم.
روز گذشته با مستقر شدن ناو جنگی “یو اس اس لاسن» در دریای جنوبی چین ، تنش بین پکن و واشنگتن وارد مرحله جدیدی شد و شاید این اتفاق عبور از نقطه بدون بازگشت در روابط دو کشور باشد.
ورود این ناو به دریای جنوبی چین و آب های اطراف جزایر مصنوعی مجمع الجزایر “اسپراتلی» که از سوی چین “نانشا» خوانده می شود، در حالی اتفاق می افتد که مقامات چینی آن را غیرقانونی عنوان می کنند اما مقامات آمریکایی ماموریت این ناو را گشت زنی در این جزایر و منطبق با قوانین بین المللی اعلام کرده اند.
این جزایر مورد مناقشه کشورهای حاشیه دریای جنوبی چین بوده و ساخت و ساز اخیر چین در این جزایر و ایجاد جزایر مصنوعی در آن، تنش بین کشورهای حاشیه ای این دریا را بالا برده و بهانه ای برای حضور بیشتر نظامی آمریکا در منطقه شده است.
آساق*231*1597

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.