چینی ها و ژاپنی ها دیدگاه منفی نسبت به هم دارند

یکی از علت های اصلی این مساله رویارویی نظامی دو کشور و حملاتی است که چین می گوید نظامیان ژاپن در جریان جنگ جهانی دوم انجام داده و در برخی از مناطق این کشور مردم را قتل عام کرده اند.
شکایت های مکرر چین از ژاپن به سازمان های بین المللی و برخوردهای منفی میان دو کشور و منازعات آنها بر سر مالکیت بر جزایر دریای شرقی نیز از دیگر علت هایی است که باعث شده است نه فقط دولتمردان بلکه ملت های چین و ژاپن هم یکدیگر را دوست نداشته باشند.
در واقع شاید به جرات و بر اساس شواهد موجود از نوع رابطه میان آنها بتوان مدعی شد که مردم چین و ژاپن کمترین رابطه خوب را با یکدیگر دارند و این دو ملت به شدت به دلیل مسائل و وقایع تاریخی از یکدیگر دور هستند و در سال های گذشته نیز این وضعیت ادامه داشته است.
پس از روی کار آمدن نسل جدید رهبری در چین و همچنین با قدرت گرفتن “شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن در سه سال گذشته این وضعیت ادامه داشته و در بخش های نظامی همچنان رقابت و منازعات شدیدی میان دو کشور وجود دارد و از لحاظ امنیتی نیز در این منطقه همیشه دو طرف در چالش بوده اند.
اگرچه در یک سال گذشته تا اندازه ای مردم دو کشور دیدگاه های مثبت تری نسبت به هم داشته اند اما این موضوعی نیست که تحول جدی تلقی شود زیرا بر اساس گزارش روزنامه “ژاپن تودی»، در سال قبل 93 درصد مردم ژاپن گفتند که دیدگاهی منفی نسبت به چینی ها دارند و این رقم اکنون به 88 درصد کاهش یافته است.
این نظرسنجی را که اعتبار آن هم در رسانه ها و از سوی مسوولان تایید شده است، شرکت “جنرون ان پی او» ژاپن از سال 2005 میلادی به طور مرتب انجام داده است.
سال گذشته بیش از 86 درصد از چینی ها در این نظر سنجی گفتند که ژاپنی ها را دوست ندارند. این دیدگاه منفی آنها در سال جاری میلادی به نزدیک 78 درصد رسیده است.
“یاسوشی کودو» رییس موسسه ای که اخیرا نظرسنجی را در این رابطه انجام داده، می گوید: یکی از مهمترین دلایل این تغییر که البته جزیی است، مربوط به سفرهای قابل توجه چینی ها به ژاپن طی چند سال اخیر مربوط می شود.
در تعطیلات یک هفته طلایی ماه جاری میلادی در چین، چینی ها در خلال این یک هفته بیش از 800 میلیون دلار در ژاپن هزینه گردشگری کرده اند.
این نظرسنجی در ماه های گذشته از میان 1000 نفر ژاپنی و 1570 نفر چینی در سنین بالاتر از 18 سال انجام شده است.
“شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین و “شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن هنوز دیدار رسمی نداشته اند و ملاقات کوتاه آنها مربوط به سال گذشته در پکن و در حاشیه اجلاس “اپک» بود و به همین دلیل نشریه ژاپن تودی می نویسد که روابط دو کشور در پایین ترین سطح در یک دهه گذشته قرار دارد.
آساق*231*1597

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.