پیش‎بینی برداشت 344 هزار تن پرتقال از باغ های جنوب کرمان

به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، سیدیعقوب موسوی اظهار داشت: این منطقه با سطح زیرکشت بیش از 33 هزار و 500 هکتار و تولید بیش از 510 هزار تن مرکبات مقام سوم کشور را داراست.
وی افزود: حدود 23 هزار و 740 هکتار از سطح کل مرکبات به پرتقال اختصاص دارد که حدود 20 هزار و 600 هکتار از این سطح بارور و بیش از 3 هزار هکتار غیربارور است.
موسوی تصریح کرد: برداشت پرتقال با ارقام محلی و ناول‎ها شامل تامسون و واشنگتن در جنوب کرمان از نیمه دوم مهر ماه آغاز شده و تا پایان فروردین ماه با برداشت ارقام والنسیا ادامه می یابد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان، متوسط عملکرد پرتقال در این منطقه را حدود 17 تن در هر هکتار عنوان و پیش‎بینی کرد در سال زراعی جاری حدود 344 هزار تن انواع پرتقال از باغ‎های جنوب کرمان برداشت و روانه بازار شود.
وی با بیان اینکه ارقام محلی کشت شده در این منطقه والنسیا، خونی، محلی، مارس ارلی و انواع ناول است، افزود: تمام محصول مرکبات برداشت شده از این منطقه بدون حتی یک میلی‎گرم سم بوده و هیچ مبارزه شیمیایی در هفت شهرستان جنوبی علیه آفت‎ها و بیماری‎های گیاهی انجام نمی‎شود.
موسوی گفت: در سال جاری برای کنترل شپشک زردآلو و استرالیایی مرکبات از کفشدوزک کریپتولموس استفاده شده و از این نظر مرکبات جنوب کرمان ارزش کیفی بسیار زیادی دارند و در کنار عطر و اسانس دل‎انگیز آن طعمی بسیار دلنشین دارد که در ایران و جهان کم‎نظیر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: انتظار می‎رود هموطنان با مصرف مرکبات بسیار ارزشمند و باکیفیت داخلی، علاوه بر تقویت اقتصاد ملی به سلامت خود و خانواده کمک کنند.
وی اضافه کرد: تمام همت این سازمان مبنی بر عدم استفاده از سموم شیمیایی در باغ‎های مرکبات و نخیلات جنوب کرمان بوده و تاکنون این امر با موفقیت همراه بوده است و در آن‎ها هیچ سمی مصرف نمی‎شود.
موسوی با توجه به اینکه شیرینی و طعم ویژه مرکبات به ویژه پرتقال و گریپ‎فروت جنوب کرمان زبانزد عام و خاص است، خاطرنشان کرد: متاسفانه طی سال‎های اخیر فعالیت‎های شاخصی که منجر به معرفی محصول مرکبات جیرفت و عنبرآباد به عنوان یک برند ملی شود، انجام نشده است.
اقتصام(1)9186**1558

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.