پایان عملیات تیم پزشکی هلال احمر در کربلا

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر از کربلا، ماموریت تیم ۶۰ نفر مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر شامل پزشک، جراح، پرستار و… که همراه ۲۴ تن دارو برای ارائه خدمات درمانی به زائران حسینی عازم کربلا شده بودند، روز گذشته به پایان رسید.

این تیم پزشکی از هفته گذشته در قالب دو تیم ۳۰ نفره عتبه و هلال احمر در کربلا تقسیم بندی شدند و هر گروه در شیفت های مختلف در چادرهای پزشکی جوار حرم مطهر حضرت امام حسین(ع) مستقر شده و خدمات درمانی و پزشکی به زائران ارائه می دادند.

بر اساس اعلام مسئولان مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، ۲۴ تن انواع داروهای مورد نیاز زائران همراه وسایل تزریقات، جراحی های سرپایی و… به کربلا ارسال شده بود.

تیم پزشکی در مدت ۴ روز ماموریت خود در کربلا، هزاران نفر از زائران نیازمند خدمات درمانی را پذیرش کردند.

ارائه داروهای مورد نیاز و همچنین توصیه های بهداشتی و پزشکی، در دستور کار این تیم قرار داشت. ضمن اینکه، چنانچه یک زائر به خدمات درمانی بیشتری نیاز داشت، او را به درمانگاه ثابت هلال احمر ارجاع می دادند و یا اینکه به بیمارستان اعزام می شد.

مشاهدات خبرنگار مهر، حاکی از این موضوع بود که بیشتر زائران دچار سرماخوردگی شده بودند. سر درد، گلو درد، بدن درد و…، از دیگر مشکلات جسمانی زائران در مراجعه به چادرهای هلال احمر بود.

در عین حال، بیشترین حجم ارائه خدمات پزشکی مربوط به روزهای تاسوعا و عاشورا بود.

ناگفته نماند که مراجعات به چادرهای پزشکی هلال احمر تنها شامل زائران ایرانی نبود، بلکه زائران عراقی نیز از خدمات پزشکی هلال احمر ایران استفاده می کردند. بر همین اساس، در هر چادر یک مترجم عرب زبان مستقر بود.

عملیات تیم پزشکی هلال احمر در این دو چادر، یک روز بعد از عاشورا به پایان رسید.

بر اساس اعلام مسئولان تیم پزشکی، حجم عملیات در اربعین حسینی به مراتب چندین برابر تاسوعا و عاشورا است. از همین رو، تیم پزشکی هلال احمر از چند روز قبل از اربعین وارد کربلا می شود.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.