پاتک 20 دقیقه ای لاریجانی به 2 هفته تخریب

این گزارش که در روز سه شنبه پنجم آبان 1394 هجری خورشیدی به قلم رضا رئیسی انتشار یافته ، می افزاید: در حساس ترین و چالشی ترین مباحث مجلس در حالی که فریاد نمایندگان معترض در فضای صحن علنی طنین انداز می شود یا حتی در زمانی که شخص وی مستقیم مورد عتاب و خطاب معترضان قرار گرفته و گلایه های تندی از وی به عمل می آید، هیچگاه نشده که تون صدای او دچار ارتعاش شده یا ابرو در هم بکشد، آرام و با خونسردی آنچه را که صلاح می داند به پیش می برد و اگر جوابی هم مبذول می دارد به دور از فریاد و پرخاشگری و در قالبی بهنگام و سنجیده است.
این رویه و رویکرد تنها معطوف به برگزاری جلسات پرحاشیه صحن علنی نیست، علی لاریجانی اکنون نیز که پس از تصویب طرح مجلس درباره برجام با حملات بی سابقه و انتقادات تند و گزنده دلواپسان روبرو و حتی باب اقدامات دیگر علیه وی نیز گشوده شده است، بی هیچ حاشیه و تعجیلی، آرام و با طمانینه صبوری به خرج داده و در هنگامی که بایسته و شایسته است، پاسخ متقنی به فضا سازی علیه وی و عملکردش درباره فرایند تصویب حقوقی برجام می دهد. دلواپسان که امید فراوانی به بهارستان و حضور در این صحنه داشتند و خود را مهیای عرض اندام در این آوردگاه می کردند با نقش آفرینی هوشمندانه لاریجانی و مدیریت هدفمند صحنه میدانی مجلس در راستای سیاست های اصولی در پرونده هسته ای، آچمز شده و همه تدابیر آنان نقش بر آب شد و این ضربه سهمگین چیزی نیست که به راحتی برای آنان قابل هضم باشد و به انحای مختلف ناراحتی خود را نسبت به این رویکرد رئیس مجلس نشان داده و او را متهم به قلب واقعیت و سوءاستفاده از موقعیت و جایگاه ریاست مجلس در نقش دهی به رای نمایندگان می کنند، نکته ای که لاریجانی را واداشت تا یک بار دیگر و این بار صریح تر از همیشه پاسخ القائات و صحنه آرایی های برخی نمایندگان دلواپس را در نطق پیش از دستور جلسه روز گذشته مجلس بدهد.
** جای فضیلت و رذیلت را اشتباه گرفته اند
رئیس مجلس در ابتدای نطق پیش از دستور خود با تقدیر و تشکر مجدد از نامه رهبر انقلاب درباره برجام و تایید مصوبه شورای عالی امنیت ملی گفت: پس از دو دهه تلاش در موضوع هسته ای که نمودی از روحیه علمی ایرانیان است، نقش حضرت آیت ا… خامنه ای بسیار موثر و پیش برنده بود. علی لاریجانی با اشاره به نقش راهبردی و کلان رهبری در پیشبرد مذاکرات 12ساله تاکید کرد که در نهایت نیز ایشان پرونده را به سرانجام رساندند و به طور قطع این نقش بی بدیل در ذهن ملت ایران و تاریخ خواهد ماند. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به توجه و تاکید رهبر انقلاب نسبت به مصوبه مجلس و به کارگیری توصیف مصوبه مجلس به قانونی محتاطانه که راه درست را پیش پای دولت قرار داد، آن را نشانه ارزش کار ستودنی نمایندگان دانست
** گلایه از اقدامات تعجب آور تندروها
یکی از مهم ترین محورهای فضا سازی دلواپسان علیه لاریجانی بویژه در روز تصویب برجام و البته پس از آن، این ادعا بود که لاریجانی نظر خود را به نهادهای عالی نظام نسبت داده و بدین سان مانع از ابراز نظرات مخالف شده و نمایندگان را به تسریع در روند تصویب طرح برجام واداشته؛ نکته ای که در شعارها و دست نوشت های دو نماینده دلواپس یعنی رسایی و کوچک زاده نمود عینی داشت و سپس از سوی افرادی چون زاکانی به طرق دیگر گفته شد.
لاریجانی که پیش تر گفته بود پرونده هسته ای پرونده رهبری است، در جلسه دیروز مجلس با اشاره به جایگاه رهبری در مسائل استراتژیک نظام با توجه به قانون اساسی، گفت: مسائل استراتژیک کشور، جایگاه طراحی و تصمیم سازی و تصمیم گیری و نهایتا تایید نهایی آن روشن و صرفا با نظر رهبری قطعیت می یابد که نمونه آن موضوع هسته ای بود که در همین مسیر به ساحل تصمیم گیری نهایی رسید.
رئیس مجلس با اشاره به نقش آفرینی طبیعی قوای کشور در پرونده هسته ای، به انتقاد از حملات به سخنان خود درباره تعلق پرونده هسته ای به رهبری پرداخته و گفت: دیده شده برخی قبل از اظهارنظر رهبری در این امر که موضوع هسته ای از اموری است که در دست رهبری باید به سرانجام برسد، رد و آن را ظلم مضاعف دانسته اند که خیلی تعجب آور بود. وی در نهایت هم تاکید کرد که با نامه رهبری جایی برای اینگونه انتقادات باقی نماند و البته طبق نص صریح قانون اساسی مشخص است پرونده هایی که در سطح شورای عالی امنیت ملی مطرح است جز با تصمیم نهایی رهبری قابل اجرا نیست.
**جز حقیقت چیزی نگفتم
عملکرد رئیس مجلس در جریان تصویب سریع جزییات طرح برجام مورد انتقاد شدید برخی نمایندگان قرار گرفت و آنان حتی اتهام دروغگویی را متوجه رئیس مجلس کردند و به عنوان نمونه علیرضا زاکانی مدعی شد که جلسه شب قبل از تصویب برجام میان لاریجانی، شمخانی و حجازی دروغی بوده که از سوی رئیس مجلس گفته شده است.
لاریجانی اما روز گذشته ضمن آنکه بر وقوع جلسات متعدد میان فراکسیون های مجلس و نهادی چون شورای عالی امنیت ملی درباره تصمیم گیری پیرامون طرح برجام تاکید و تکروی در این زمینه ها را رد کرد، پاسخ اتهام زنی ها را نیز داده و تصریح کرد: آنچه را این بنده مستقیما برای نمایندگان نقل کردم همگی در کمال صحت و اتقان بود و برخی حرف های رسانه ای که عده ای آن را رد و تکذیب کردند به هیچ وجه قابل قبول نبوده و نیست؛ چون بنده ظاهرا یک موجود زنده هستم و نمی توانم در حضورم در جلسه ای تخیل کرده باشم.
لاریجانی با اشاره به اهمیت مذاکرات و دایره شمول گسترده مباحث پیرامون آنکه طی چند سال در سطوح مختلف و از جمله در مجلس و در جلسات علنی و غیرعلنی پی گرفته می شد، با ابراز تعجب از اظهارات منتقدان و ادعاهای آنان گفت: برای این کار مهم احتیاج به بحث های زیاد و توافقاتی در خارج از صحن بود تا بحث های طولانی که در ظرف کار مجلس نمی گنجد، آنجا صورت گیرد چرا باید به تعهدات پایبند نبود مگر توافق در متن صورت نگرفته بود؟ چرا عده ای مطلب را طور دیگری جلوه دادند؟ چرا آنچه توافق شد به موقع به دوستان خود منتقل نکردند؟ وی این رفتارها را نشانه ضعف دانسته و در نهایت هم تاکید کرد عده ای خود نقض عهد کرده و پایبند به تعهدات نبودند و آن را به دیگران منتقل کرده و نسبت می دهند در حالی که نقض عهد را نمی توان با فرار به جلو به گردن دیگران انداخت.
** در نهایت…
اظهارات صریح و بی پرده اما به دور از جنجال و حاشیه پردازی لاریجانی بخش های مهمی از روند تثبیت حقوقی برجام و عملکردهای هر یک از طرفین را در برابر افکار عمومی ترسیم کرده و دستمایه خوبی برای قضاوت و تحلیل پیرامون چرایی رویکردهای منتقدان دلواپس به دست می دهد و البته حالتی انذارگونه نیز خطاب به آنان دارد که دست از اظهارات خلاف واقع و صحنه پردازی های حاشیه ای بردارند، نکته ای که البته به نظر نمی رسد با توجه به انزوا و انفعال تندروها و خطری که به واسطه فضای آرام سیاسی موجودیت سیاسی آنان را تهدید می کند، چندان گوش شنوایی نسبت به آن باشد.
**قدردانی نمایندگان از فرمان تاریخی مقام معظم رهبری
نمایندگان مجلس در نامه ای، از حضرت آیت ا… خامنه ای درباره فرمان تاریخی ایشان خطاب به رئیس جمهور درباره برجام، قدردانی کردند. متن کامل این نامه که ضرغام صادقی عضو هیأت رئیسه مجلس آن را قرائت کرد، به شرح ذیل است: “منشور راهگشای آن امام عزیز در خصوص برجام که مؤید اقدامات نهادهای قانونی کشور شامل تلاش های دولت محترم، اقدامات مجلس شورای اسلامی و تدابیر شورای عالی امنیت ملی بود، بار دیگر این حقیقت را ثابت کرد که انقلاب اسلامی ایران با الهام از اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه از هر گذرگاه سختی با اقتدار عبور می کند و همواره رهنمودهای آن رهبر عظیم الشأن وحدت آفرین و دشمن شکن است. از حسن توجه حضرتعالی، ایفای نقش مجلس شورای اسلامی، تلاش نمایندگان مجلس در بررسی برجام و تصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت و همچنین اعتماد و وثوق حضرتعالی به ریاست مجلس شورای اسلامی و اعضای کمیسیون ویژه بررسی برجام و نمایندگان مجلس شورای اسلامی قدردانی می گردد. قطعا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به عنوان بازوان قدرتمند حضرتعالی با همکاری سازمان های نظارتی و شورای عالی امنیت ملی در پسابرجام تلاش خواهند نمود دشمن نتواند کوچکترین رخنه و نفوذی در سرزمین اسلامی ما داشته باشد و همچنین مراقبت خواهد شد که هیچ گونه عهدشکنی 1+5 بی پاسخ نماند.»
*منبع : روزنامه آرمان
**گروه اطلاع رسانی**1893**9131

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.