وزیر جهاد کشاورزی:10هزار میلیارد ریال به توسعه مکانیزاسیون کشاورزی اختصاص یافت

به گزارش ایرنا، مهندس محمود حجتی چهارشنبه شب در جمع تشکل ها و فعالان بخش کشاورزی فارس در شیراز افزود: طی دو سال گذشته 18 هزار میلیارد ریال اعتبار مکانیزاسیون کشاورزی در کشور جذب شده که این مهم در ارتقا کشاورزی و مدیریت منابع اثرگذار بوده است.
وی بیان داشت : سالانه حدود 11 میلیون تن محصولات کشاورزی در استان فارس تولید می شود که زیرساختهای متناسب با آن در استان رشد نکرده است.
حجتی با اشاره به اینکه ظرفیت کل سردخانه های استان فارس 40 هزار تن است که در برابر حجم تولید بسیار ناچیز است تصریح کرد: با ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی ، واحدهای بسته بندی و سردخانه می توان در افزایش ارزش افزوده محصولات گام اساسی برداشت.
وی گفت: احداث سردخانه و گلخانه تغییر کاربری به حساب نمی آید و باید مجوزهای لازم به متقاضیان داده شود تا این ابزار مهم در توسعه کشاورزی بکار گرفته شود.
حجتی اضافه کرد: استان فارس باید در زمینه احداث گلخانه های کشاورزی گامی رو به جلو بردارد و در این مسیر تسهیلات لازم در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید انبوه محصولات کشاورزی در داخل کشور گفت: زنجیره تولید با پیروی از برنامه ای جامع باید در تمام بخشهای کشاورزی ایجاد شود .
وی بیان کرد: بخشهای کشاورزی سیستمی وابسته به هم است و با توجه به تولید انبوه محصولات در کشور ، زنجیره های تولید می توانند نقش مهمی در ارتقا بهره وری ایفا کنند.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت نباید مجری و مسئول خرید محصولات کشاورزی باشد ، خرید تضمینی محصولات آن هم به نرخ بالاتر از بازار جهانی ،برای جلوگیری از آسیب کشاورزی راهکار به جایی نیست.
وی افزود: بخش خصوصی باید با ایجاد زنجیره تولید به رونق کشاورزی کمک کند و دولت نیز نقش تسهیل کننده مسیر تولید را برعهده داشته باشد.
مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: صندوق حمایت از توسعه دامپروری یک هزار میلیارد ریال سرمایه را در اختیار دارد و باید در مسیر حمایت از دامداران آن را بکار گیرد.
حجتی گفت: دولت در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به دنبال ایجاد بسترهای لازم است تا با ایجاد تفاهم نامه و ارتباط با سایر کشورها رونق بخش این مهم باشد.
وی افزود: در این مسیر کشور روسیه به عنوان یکی از کشورهای هدف مطرح است اما برای مبادله با این کشور با مشکل کاهش ارزش پول این کشور و نبود قرارداد تعرفه ترجیحی رو به رو هستیم.
محمد حجتی وزیر جهاد کشاورزی روز گذشته در راس هیاتی برای بررسی مشکلات کشاورزان و بازدید و افتتاح برخی طرحهای این حوزه وارد استان فارس شده است که این سفر دوروزه تا امروز (پنجشنبه) ادامه دارد.ک/2
6117/ 5054

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.