وزیرخارجه الجزایر خواستار تلاش برای دستیابی به راه حلی برای بحران لیبی شد

به گزارش ایرنا، “رمطان لعمامرة» روزچهارشنبه به روزنامه فرانسوی ” لوموند» گفت : با اینکه ماموریت فرستاده سازمان ملل به توافقی نهایی نیانجامید اما امیدواریم که در این زمینه شکافی ایجاد نشود و تلاش ها تحت نظارت سازمان ملل ادامه یابد.
رئیس دستگاه دیپلماسی الجزایر خاطرنشان کرد که اگر اوضاع لیبی به همین شکل ادامه یابد و توافقی حاصل نشود این وضعیت برای مردم لیبی وهمسایگانش مانند تونس، مصر، سودان، چاد، نیجر والجزیر خطرناک خواهد بود.
وی با بیان اینکه کشورش نقشی اساسی درتلاش های صلح درلیبی ایفا خواهد کرد گفت : الجزایر با همه طرف ها بجز گروه های تروریستی گفت و گو خواهد کرد.
وی ازطرف های لیبیایی خواست با کنار گذاشتن اختلافات و پرهیز از احساسات و خودخواهی به فکر نجات لیبی باشند.
برخی منابع مرتبط با تحولات لیبی سپتامبر گذشته به ایرنا گفته بودند که احتمال پایان یافتن دوره پارلمان طبرق وماموریت برناردینولیون فرستاده سازمان ملل در لیبی و انتصاب مارتین کوبلر دیپلمات آلمانی به جای وی وجود دارد.
کوبلر قبلا ریاست هیئت سازمان ملل درجمهوری دمکراتیک کنگو را بر عهد داشته و فرستاده سازمان ملل درعراق بوده است.
این منابع دو روز پیش نیز گفته بودند که نگرانی در باره به بن بست رسیدن گفت وگوهای لیبی قوت گرفته وبمباران تظاهرات کنندگان در میدان الکیش در بنغازی که 6 کشته و 35 زخمی بر جای گذاشت چنین بن بستی را نشان می دهد.
این منابع همچنین تاکید کردند که اوضاع لیبی برای الجزایر بسیار نگران کننده است و این موضوع به امنیت ملی الجزایر برمی گردد. زیرا لیبی دروازه ای برای هرگوهه خطرات احتمالی و نیز مشکل مالی بزرگی برای تامین امنیت مرزهای مشترک دو کشور به شمار می رود که ببش از1000کیلومتر است.
**472**1480**1859

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.