ورامین در آرزوی NICU/ وعده‌ای که روی کاغذ ماند

خبرگزاری مهرگروه استان‌ها: شهرستان ورامین با جمعیت چند صدهزارنفری با مشکلات متعدد بهداشتی و درمانی روبرو بوده و این امر مردم دیار ۱۵ خرداد را با مشکلات متعددی مواجه ساخته است.

عدم وجود زیرساخت‌ها و امکانات کافی بهداشتی و درمانی در جنوب شرق استان تهران شامل شهرستان‌های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت سبب شده تا مردم برای انجام بسیاری از امور خود به تهران مراجعه کنند که این امر علاوه برافزایش ترافیک، هزینه‌های هنگفتی را نیز به مردم تحمیل می‌کند.

دو بیمارستان ورامین فاقد دستگاه NICU

NICU دستگاه مهم و کاربردی در علم پزشکی است که جان بسیاری از نوزادان نارس را نجات داده و حیات دوباره را به آنان می‌بخشد.

شهرستان ورامین اگرچه دارای دو بیمارستان است اما هیچ‌کدام از این مراکز درمانی مجهز به دستگاه NICU نیست و همین امر مشکلات متعددی را برای خانواده‌های ورامینی ایجاد کرده است.

خانواده‌هایی که نوزادانشان نیازمند مراقبت ویژه و دستگاه NICU هستند، چاره‌ای جز حضور در تهران و پرداخت هزینه‌های سنگین آن را ندارند.

ورامین نیازمند دستگاه NICU است

در ۱۳ دی‌ماه ۹۳ بود که اولین بار آیت‌الله سید مرتضی محمودی امام‌جمعه و نماینده ولی‌فقیه در شهرستان ورامین در جریان سفر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی به این شهرستان به موضوع نبود دستگاه نگهداری نوزادان در ورامین اشاره کرد.

امام‌جمعه ورامین در این دیدار با اشاره به جمعیت بالای شهرستان ورامین از نبود دستگاه نگهداری نوزادانی که زود متولدشده و نیازمند مراقبت ویژه هستند، انتقاد کرد و افزود: یکی از نیازهای بیمارستان شهید مفتح راه‌اندازی مرکز NICU ویژه نوزادان بیمار است که با توجه به سیاست‌های تکثیر جمعیتی باید این موضوع موردتوجه مسئولان قرار گیرد.

وی افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، ورامین از داشتن یک بیمارستان هم محروم بود و لی در حال حاضر اگرچه دو بیمارستان در این شهرستان مستقر است اما هنوز نیازهای درمانی برطرف نشده است.

حضور ورامینی‌ها در پایتخت به دلیل نبود NICU در دیار ۱۵ خرداد

فاطمه امینی یکی از شهروندان ورامینی در گفتگو با خبرنگار مهر با انتقاد از فقدان دستگاه NICU در مراکز بهداشتی و درمانی منطقه اظهار داشت: بیمارستان‌های مفتح و ۱۵ خرداد به‌عنوان دو بیمارستانی که زیر نظر شبکه بهداشت و درمان و سازمان تأمین اجتماعی فعالیت می‌کنند، از داشتن دستگاه NICU محروم هستند.

وی افزود: چرا باید جمعیت ۳۰۰ هزارنفری شهرستان ورامین به دلیل نبود امکاناتی نظیر NICU در پایتخت حضور پیداکرده و هزینه‌های سرسام‌آوری را متحمل شوند.

امینی ادامه داد: طی ماه‌های اخیر قول راه‌اندازی این دستگاه در یکی از مراکز درمانی شهرستان ورامین داده شد اما چرا این موضوع باگذشت چند ماه رنگ واقعیت به خود نگرفته است.

فاطمه حیدری یکی دیگر از شهروندان ورامینی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه طی سال‌های اخیر عدم وجود دستگاه NICU در ورامین بارها احساس شده و این مهم برای بسیاری از مسئولان به اثبات رسیده است.

وی افزود: اگر سخن از سیاست‌های تکثیر جمعیت در کشور می‌شود، باید شرایط و امکانات متناسب با آن نیز فراهم شود در غیر این صورت ضربات جبران‌ناپذیری را به خانواده‌ها وارد می‌کند.

قول وزیر بهداشت هنوز عملیاتی نشده است

وزیر بهداشت و درمان در جریان سفر به شهرستان ورامین در دی ماه سال گذشته، قول مساعد را برای اختصاص دستگاه نگهداری نوزادان به این منطقه داد اما باگذشت ماه‌ها از این قول، همچنان منطقه ورامین در آرزوی داشتن دستگاهNICU است.

پس از سفر وزیر بهداشت و درمان به ورامین در دی‌ماه سال گذشته، نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی در چندین نامه و دیدار، موضوعات مصوب در این سفر را پیگیری کرد.

وزیر بهداشت و درمان دستور لازم را برای اختصاص NICU صادر کرده است

سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین، قرچک و پیشوا در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آخرین وضعیت اختصاص دستگاه NICU به شهرستان ورامین اظهار داشت: در سفر وزیر بهداشت و درمان به شهرستان ورامین، اختصاص دستگاه NICU به این شهرستان با توجه به کثرت جمعیتی و توجه به مشکلات این حوزه مورد تأکید و بررسی قرار گرفت.

رییس مجمع نمایندگان استان تهران افزود: وزیر بهداشت و درمان نیز در این سفر قول‌های مساعدی را برای اختصاص NICU به شهرستان ورامین دادند و تا آنجا که در خاطر بنده است، نامه تخصیص این دستگاه برای شهرستان ورامین نیز ارسال شد.

وی ادامه داد: در نامه‌ای که برای بنده ارسال شد، موافقت وزارت بهداشت و درمان و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برای اختصاص دستگاه ویژه نگهداری نوزادان به شهرستان ورامین اعلام‌شده بود اما هنوز مشخص نیست که چرا این موضوع عملیاتی نشده است.

نقوی حسینی اضافه کرد: تلاش داریم تا این موضوع که یکی از نیازهای بهداشتی و درمانی منطقه است را تا حصول نتیجه پیگیری کنیم.

گزارش: صدرالله کردبچه

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.