وجود ۶۰هزاربیمار «ام اس»درکشور/۴۸ درصدمرگ هامربوط به بیماران قلبی

به گزارش خبرنگار مهر، محمدهادی ایاذی ظهر دوشنبه در همایش شوراهای خیرین و سازمان های مردم نهاد سلامت لرستان اظهار داشت: با توجه به اینکه جامعه ما به سمت سالمندی و میانسالی می رود نیاز به مراکز بهداشتی و درمانی افزایش می یابد.

وی عنوان کرد: زمانی مدارس ما چهار شیفته و پنج شیفته بودند که مردم به کمک نظام آموزشی آمده و مدارس ما یک شیفته و دوشیفته شدند که بیماران ما نیز برای درمان خود به مشارکت مردم نیازمندند.

قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مردم ما به کمک در حوزه سلامت علاقه دارند، ادامه داد: مهم این است که ما بتوانیم زمینه حضور آنها در این امر را فراهم کنیم.

ایاذی با اشاره به اینکه خیرین زیادی در حوزه سلامت پیشگام هستند، تصریح کرد: نیاز ها و عقب ماندگی های زیرساختی در نظام سلامت ما زیاد هستند و برطرف کردن آنها و ایجاد مراکزی مانند بیمارستان های جنرال و تخصصی و پایگاه های انتقال خون و…چند سالی وقت می برد.

وی افزود: باید با چهار هزار و ۵۰۰ لرستانی خارج از کشور ارتباط برقرار کرده و واقعیت های استان را برایشان بیان و طلب کمک کنید.

قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه لرستان در یک سال اخیر در حوزه سلامت بسیار عالی عمل کرده است خاطرنشان کرد: این روند را باید قوت بخشید و نظام سلامت باید دغدغه تمام دستگاه ها و مردم این استان باشد.

ایاذی با بیان اینکه سالانه ۹۰ هزار سرطانی جدید در کشور داریم، یادآور شد: سه هزار و ۴۰۰ نفر از بیماران سرطانی سالانه ما کودک هستند.

وی عنوان کرد: زمانی تنها ۲۶ بیمار ام اس در کشور وجود داشت اما امروز این تعداد به ۶۰ هزار نفر رسیده اند.

قائم مقام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه زمانی جامعه ما بسیار جوان بود، ادامه داد: امروز این جامعه رو به میانسالی و سالمندی می رود و این به نظام سلامت هزینه وارد می کند.

ایاذی بر لزوم پیشگیری در ابتلا به بیماری ها تاکید کرد و بیان داشت: ۴۸ درصد مرگ و میرهای ما مربوط به بیماری های قلبی است که می توان با اقدامات پیشگیرانه مانند مصرف کم قند و چربی و نمک و دخانیات از آن پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه نقش سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت در فرهنگ سازی و پبشگیری از بیماری ها بسیار مهم است، افزود: فرهنگ سازی کنید تا مردم حضور در خیریه های سلامت را ارزش بدانند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.