واردات مرکبات ممنوع است/صدور 100 هزار تن پرتقال در دستور کار

به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، ابوالقاسم حسن پور با اشاره به آنکه امسال 2 میلیون و 500 هزار تن پرتقال از باغات کشور برداشت می شود، افزود: براساس برآوردهای صورت گرفته به ازای هر نفر 50 کیلوگرم مرکبات تولید می شود بنابراین با توجه به میزان بالای تولید هیچ نیازی به واردات نیست.
وی اظهار داشت: هم اکنون مرکبات کشورهای مصر و سوریه به آفت مگس میوه مدیترانه آلوده است و از آنجا که این آفت خطرناک قادر است به 47 نوع محصول میوه خسارت وارد کند، بنابراین هیچ گونه مجوزی برای واردات صادر نخواهیم کرد.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری تصریح کرد: علاوه براین نظارت های دقیقی برای ممانعت از ورود مرکبات از مرزهای کشور که معمولاً در غالب تجارت پیله وری وارد می شود، انجام خواهد شد.
حسن پور گفت: میزان تولید مرکبات در کشور به حدی است که امسال هیچ نگرانی برای تأمین نیاز بازار بویژه بازار شب عید نداریم و براساس برنامه ریزی های انجام شده 30 هزار تن مرکبات خریداری و ذخیره سازی می شود.
وی درباره وجود آفت مگس میوه در باغات مرکبات کشور، افزود: محصول مرکبات کشور از این آفت پاک است و آلودگی درباره مگس میوه به جز موارد محدودی وجود ندارد.
مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری معاونت باغبانی گفت: امسال با توجه به بازار تولید بویژه در محصول پرتقال برای صادرات 100 هزار تن از این محصول به کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس برنامه ریزی شده است.
حسن پور اضافه کرد: به تازگی در منطقه بابلسر در یکی از باغات نارنگی موردی از مگس میوه گزارش شد که بلافاصله کارشناسان سازمان حفظ نباتات وارد عمل شدند و محصول را امحا کردند.
وی تاکید کرد: تمام باغات مرکبات کشور پاک است و هیچ مشکلی وجود ندارد.
مرکبات از مهمترین محصولات باغبانی کشور است و از 16 میلیون تن تولید در بخش باغبانی 4 میلیون و 500 هزار تن آن مربوط به مرکبات است.
سطح زیر کشت باغات مرکبات 310 هزار هکتار است که عمده آن در سه استان شمالی است.
اقتصام(1)9186**1558

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.