هرکه اینجا بیاید پا گیر می شود/ گزارش ایرنا از جبهه های فلوجه

نیروهای واحدی که با آنان همراه شدیم، روحیه بالایی داشتند؛ بطوری که برای رفتن به خط تماس، رقابت می کردند و برای نرفتن به مرخصی دعوا و عمدتا جوان هستند و تعدادی از آنان تازه داماد.
این جوانان با کمترین دوره های آموزشی، نیروهای آموزش دیده گروه تروریستی داعش و افسران بعثی را کلافه کرده اند، بطوری که بسیاری از کارشناسان امنیتی اذعان دارند، داعش از سایه این نیروهای موسوم به الحشد الشعبی نیز به وحشت می افتد.
محور الصقلاویه و فلوجه، از خطرناکترین محورهای تماس با تروریست های داعش است. برای رسیدن به محور الصقلاویه باید طول جاده ای را طی کنیم که به ذراع دجله معروف است. این منطقه تا دو سه ماه پیش محل جولان دادن نیروهای داعش بود و حالا در دو سوی این رودخانه که بازوی دجله معروف است، نیروهای عراقی مستقر هستند.
*ناظم التقسیم، ساعت 10 صبح؛
در پایگاه نظامی”ناظم التقسیم»، محل تقاطع جاده های الرمادی به الثرثار و سامرا و نیز بغداد به الصقلاویه و فلوجه جنب و جوشی بپاست و از پل ارتباطی آن، بر روی کانال معروف به ذراع دجله، هر چند دقیقه یک ستون نظامی عبور می کند.
حالا این نقطه استراژیکی که در تابستان گذشته در یک حمله انتحاری شاهد کشته شدن 140 تن از نیروهای ارتش عراق بود، بطور کامل در اختیار نیروهای مردمی است و حال و هوای آن عاشورایی.
همه خودروها و تجهیزات نظامی سنگین مزین به پرچم های سبز و سرخ حسینی هستند و از بلندگوها صدای نوحه در هوا می پیچید. اهمیت این پایگاه و آوازه آن بحدی است که بیشتر نیروها بر روی پل ارتباطی آن به دو سوی ذراع دجله می ایستند و عکس یادگاری می گیرند.
*قرارگاه فرماندهی سرایا عاشوراء ساعت 11 صبح؛
وارد یکی از قرارگاه های فرماندهی نیروهای سرایا عاشورا می شویم که با خطوط تماس و مقدم با داعش چیزی کمتر از یک کیلومتر فاصله دارد و از آنجا نیروها پشتیبانی می شوند.
با تعداد زیادی از فرماندهان این گروه آشنا شدیم و در میان آنان سید کاظم الجابری دبیرکل سرایا عاشورا و فرمانده کل این نیروها به استقبال آمد. او با سه تن از پسرانش در منطقه حضور دارد که هر سه آنان لباس رزم به تن دارند و در منطقه خدمت می کنند.
درباره آخرین اوضاع منطقه، وضعیت نیروهای دو طرف و روحیه آنان و نقش آمریکایی ها در جنگ و خیلی دیگر از موضوعات گپ زدیم و یک پذیرایی، دور سفره ای خودمانی و بی ریا.
*نزدیک تر به داعش ، ساعت 12 ظهر ؛
نزدیک اذان ظهر بود که فرمانده چای آخر را هم نوشید و از جا بلند شد و پرسید، نمی خواهید به خط تماس سری بزنید؟ سپس حدود 200 – 300 متر آن سوتر و به خط مقدم نزدیک تر رفتیم، جایی که فرماندهان از این مقر برای عملیات و جابجایی نیرو استفاده می کنند.
شیخ ‘حسین الصبح’ روحانی یکی از واحدهای سرایا عاشورا به استقبال آمد و بعد از احوالپرسی، یاد مشهد کرد و زد زیر گریه ، آن هم چه گریه ای که هق هق هایش را نمی شد جمع کرد.
به نماز جماعت ایستادیم ، در محوطه باز قرارگاه و زیر آفتاب و آنقدر به تروریست های داعش نزدیک که برخی از آن بچه های شوخ طبع می گفتند، صلوات ها را بلند بفرستیم تا بشنوند.
نیروهای حاضر در این محور به سرعت خود را به صف جماعت رساندند و بعد از سلام نماز عصر روز تاسوعا، عزاداری خود را شروع کردند. ندای یا حسین نیروهای الحشد الشعبی از سرایا عاشورا در فضا پیچید و این مراسم تا دقایقی طولانی ادامه یافت و سپس هر کس رفت سرکارش تا بعد از نماز مغرب و عشا که مانند هرشب محرم ، مجلس عزاداری به راه است.
*داعش در همین نزدیکی ها، ساعت یک بعد از ظهر ؛
هر چند ثانیه یک تک تیر از این سو و آن سو شنیده می شد. بعضی ها را نیروهای الحشد الشعبی مستقر در محور الصقلاویه شلیک می کردند و بعضی هم از آن سوی خاک ریزها شلیک می شد.
از پشت یک خاکریز مشرف به خندق یا کانال حفاری شده برای جلوگیری از نفوذ کامیون ها و خودروهای بمب گذاری شده داعش، خانه هایی را دیدیم که اثرات انواع گلوله های سبک و سنگین را در نمای خود جای داده است.
نیروهای داعش معمولا از داخل این ساختمان ها و از حفره های ایجاد شده در دل دیوارها ، نیروهای الحشد الشعبی مستقر در این منطقه را هدف می گیرند. ابومریم یکی از فرماندهان این محور گفت اکثرا برای آزار دادن و تلفات گرفتن تا 50 متری خاکریز نفوذ می کنند، اما تاکنون سه تا چهار عملیات انتحاری را سازماندهی کردند تا خط دفاعی ما را بشکنند.
او سه تا چهار خودرو منهدم شده را نشان داد که در پیشاپیش آنها یک بلدوزر قرار داشت که در وسط میدان رها شده بودند. این خودروها و آن بلدوزر بمب گذاری شده در فاصله های 10 تا 25 متری خاکریز قرار داشتند و بچه های الحشد الشعبی توانسته بودند آنها را قبل از رسیدن به خاکریز منهدم کنند.
ابومریم جسد یک تروریست داعشی را که در فاصله 50 متری از خاکریز روی زمین افتاده است، نشان داد که باد کرده بود و گفت این جسد متعلق به یکی از فرماندهان چچن تبار داعش است. ابو مریم گفت: این شیشانی (چچنی ) در جریان درگیری دو شب پیش کشته شده است.
حالا اما نه نیروهای ابومریم می توانند جسد را از وسط میدان نبرد جمع کرده و دفن کنند و نه نیروهای داعش جرات نزدیک شدن به آن را دارند.
خانه های آن سوی خاکریز که عمدتا دردل نخلستان ها و باغات منطقه و نیمه ویران است، به محل هایی تبدیل شده که داعش از آن برای تک تیراندازهایش، معروف به قناصه چی، استفاده کرده و مواضعی در آن تعبیه کرده است که از آنجا نیروهای عراقی را هدف می گیرند.
جوان های الحشد الشعبی در طول یک سال و نیم جنگ علیه داعش تجربه های زیادی کسب کرده اند و کریم از داوطلبان جوان و تازه داماد گردان می گوید، داعشی ها عملیات خود را معمولا از ساعت 4 بعداز ظهر شروع کرده و تا 9 صبح روز بعد ادامه می دهند و درگیری ها حوالی ساعات 5 و 6 صبح به اوج می رسد.
گفته می شود، این مدیریت زمان داعشی ها یک تاکتیک جنگی است که براساس آن رساندن قوای کمکی در طول تاریکی هوا را برای نیروهای مدافع دشوار می سازد و داعش تا صبح روز بعد فرصت خواهد داشت ، اهداف خود را محقق کند، اما حالا نیروهای جوان الحشد الشعبی برای همه این تاکتیک ها راه حل های متناسب با هر یک یافته است.
فرمانده کل نیروهای سرایا عاشورا نیز درخصوص حربه استفاده از کامیون ها و تریلرهای بمب گذاری شده که در طول بخش بزرگی از جنگ ، برگ برنده داعش محسوب می شد، گفت ، آنها زمانی با این خودروهای بمب گذاری شده شهرها و پایگاه های نظامی را تصرف می کردند و تلفات زیادی به ارتش عراق وارد می کردند، اما امروز ما سلاح ها و راه هکارهای مقابله با این حربه را به دست آورده ایم و این حربه عملا از کار افتاده است.
حمله انتحاری از جمله تاکتیک های داعش است که تا چند ماه پیش تاثیر زیادی در پیشروی های آنان داشت، از جمله پایگاه ناظم التقسیم در همین حوالی به دنبال یک عملیات انتحاری با کامیون های بمب گذاری شده ، سقوط کرد و تعداد زیادی کشته شدند.
تیراندازی ها برای دقایقی شدت گرفت و رزمندگان به سمت خانه های متروکه در کمتر از 150متری خاکریز ، شلیک می کردند؛ همان نقاطی که معمولا نیروهای داعش از آنجا دست به تحرکات ایذایی می زنند و هرآن ممکن است از داخل آنها یک انتحاری خارج شود.
* آماده برای بازگشت؛ ساعت 4 بعد از ظهر
هنگام بازگشت، قرار شد یک خودرو عازم بغداد ، ما را هم با خودش برگرداند. دقایق طولانی معطل شدیم و نمی دانستیم چرا حرکت نمی کند. بعدا متوجه شدیم که کسی حاضر نبود منطقه را ترک کند و شب را در منطقه نباشد. یکی از فرماندهان خط گفت، شبهای جبهه ها فلوجه و الصقلاویه معنوی است و حال و هوایی دارد که هرکس یکبار گذرش اینجا بیفتد، پاگیر می شود.
خاورم *1*1770*1613

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.