هدایت تحصیلی دانش‎آموزان به سمت رشته‎های فنی باشد

به گزارش خبرنگار ایرنا، نهاد آموزش و پرورش نقش کلیدی در تربیت فرهنگی و اجتماعی دانش‎آموزان دارد و به همین دلیل باید در همه ابعاد برنامه فرهنگی داشته باشد.
بی‎تردید یکی از دلایل افزایش بیکاری نداشتن مهارت‎های فنی برای روی آوردن به سوی بازار کار است و قطعا داشتن برنامه‎های آموزشی مدون توسط آموزش و پرورش در این باره بسیار کارساز خواهد بود.
پرکردن اوقات فرغت دانش‎آموزان با برنامه‎های فرهنگی و ورزشی و فنی موجب جذب بیشتر جوانان به سمت برنامه‎های سالم و پر محتوا و پیدا کردن مهارت های فنی برای کسب درآمدی پایدار و دوری از محیط‎های آلوده و ناسالم می‎شود.
رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان سلسله در این باره افزود: بیکاری و عدم اشتغال یکی از مشکلاتی است که امروزه اکثر خانواده‎ها با آن درگیر هستند و باید برای رفع آن راهکار اساسی اندیشیده شود.
حسین فرج‎الهی اظهار کرد: متاسفانه در سال‎های اخیر شاهد توسعه نامتوازن رشته‎های تحصیلی بوده‎ایم که این امر در افزایش آمار بیکاری در جامعه بسیار اثرگذار بوده است.
وی با تاکید بر اینکه سازمان آموزش و پرورش و دانشگاه‎ها باید در رابطه با هدایت تحصیلی دانش‎آموزان و اخذ رشته‎های تحصیلی از وزارت علوم بسیار دقت کنند، خاطرنشان کرد: راهکاری که برای جلوگیری از این امر در شهرستان از سوی آموزش و پرورش در پیش گرفته شده هدایت تحصیلی دانش‎آموزان دختر و پسر در مقاطع سوم راهنمایی و دبیرستان به سمت رشته‎های فنی و برگزاری امتحانات دروس رشته تحصیلی علوم تجربی به صورت نهایی است.
این مسئول عنوان کرد: این امر بسیار موثر بوده و شاهد رشد یک و نیم برابری تعداد هنرجویان رشته‎های فنی در سطح شهرستان بوده‎ایم.
وی افزود: اداره آموزش و پرورش تمامی تلاش خود را برای هدایت تحصیلی دانش‎آموزان به صورت کنترل شده به کار می‎گیرد چرا که روی آوردن به سمت رشته‎های فنی در بحث اقتصاد مقاومتی کشور نیز بسیار اثرگذار خواهد بود.
فرج‎الهی با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات و المپیادهای ورزشی به صورت درون‎آموزشگاهی و برون‎آموزشگاهی یکی دیگر از برنامه‎های اداره آموزش و پرورش است افزود: با برگزاری این مسابقات ورزشی انرژی و پتانسیل مثبتی که در درون دانش‎آموزان است تخلیه و از گرایش به سمت محیط‎های ناسالم در آن‎ها جلوگیری خواهد شد.
وی با اشاره به ایجاد کمیته‎های فعال روانشناسی و مشاوره والدین و دانش‎آموزان در آموزش و پرورش عنوان کرد: سال گذشته یک هزار و 889 دانش‎آموز در 56 رشته و در قالب 12 پایگاه اوقات فراغت از خدمات ارائه شده در این پایگاه‎ها بهره بردند.
امید است که با افزایش برنامه‎هایی از این قبیل و کیفیت بخشیدن به محتوای آن‎ها شاهد رشد چشمگیر اشتغال در سطح استان بوده و خروجی ارزشمندی در سطح مدارس و دانشگاه‎ها داشته باشیم، دانش‎آموختگانی که به محض فارغ‎التحصیلی جذب بازار کار شده و دغدغه اشتغال نداشته باشند.
7265/6001

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.