نیازمند تولید و بازتولید سرمایه فرهنگی ملی هستیم

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، رضا صالحی امیری روز سه شنبه در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری در آیین ثبت جهانی کلیات سعدی و مسالک الممالک اصطخری افزود: اگر امروز در هر گوشه از دنیا دو اثر جهانی ثبت می شد جشنی ملی برپا شده بود، افسوس که هنوز نتوانسته ایم از چنین موقعیت هایی یک جشن و غرور ملی ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: ما بر این باور هستیم که فرهنگ جوهری است که با گذر زمان ارزش بیشتری پیدا می کند بنابراین سخت معتقدیم مخزن کتابخانه ملی و مخزن موزه ملی ایران از مخزن بانک ملی کشور ارزشمندتر است.
صالحی امیری عنوان کرد: اگر قرار است از چالش های موجود کشور گذر کنیم راهش سیاست و اقتصاد نیست، تنها راه این مسئله فرهنگ است، چرا که اعتبار انسان در پایه شخصیت و هویت او است و خود فرهنگ هویت بخش است.
رییس کتابخانه ملی تصریح کرد: اگر یک بار مسیر توسعه را با عینک فرهنگ نگاه کنیم همگرایی و موفقیت دسترس خواهد بود و این مهمترین پیام ما برای نسل آینده است.
وی تاکید کرد: تاکنون 42 اثر ملی، 4 اثر منطقه ای، 7 اثر جهانی برای کشور ما به ثبت رسیده است که با دو اثر ثبت شده امروز تعداد به 9 اثر جهانی می رسد.
وی خاطرنشان کرد: ثبت کلیات سعدی و مسالک الممالک از دهها پالایشگاه مثل عسلویه برای ما اعتبار بیشتری در جهان می آورد.
امیری در پایان یادآور شد: زمان آن فرا رسیده است تا دگر بار جهانیان نه از منظر هسته ای، نفت و فولاد بلکه از منظر فرهنگ ما را بشناسند که اینگونه خواهد شد.
دراین مراسم از ثبت کلیات سعدی و مسالک الممالک در یونسکو رونمایی می شود.
فراهنگ ** 3079 ** 9314 ** 1569

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.