نوای «لبیک یا حسین» در آذربایجان غربی طنین انداز شد

خبرگزاری مهر – گروه استانها: قشرهای مختلف مردم آذربایجان غربی همزمان با عاشورای حسینی فریاد یا حسین سرداده و با زینب کبری (س) خواهر بزرگوار امام حسین (ع) همراهی کرده و در سوگ سرور و سالار شهیدان اشک ماتم ریختند.

امروز مردم مناطق مختلف استان در آیین های مختلف سینه زنی و زنجیرزنی که با اندوه و گریه عاشقان سرور و سالار شهیدان همراه است، حضور یافته و با شرکت در دسته های با شکوه عزاداری، عشق و ارادت خود را به امام حسین (ع) و شهدای دشت کربلا به نمایش گذاشتند.

در شهرستان ارومیه نیز همچون سالهای گذشته، خیابان امام (ره) به عنوان کانون عزاداری ها در عاشورای حسینی میزبان هزاران زنجیرزن و سینه زن عاشق مکتب حسینی بود و صدای لبیک یا حسین مردم در این خیابان طنین انداز شد.

کودکان ارومیه ای با شال های سیاه، پیشانی بند و بیرق های کوچک و مزین به نام حضرت علی اصغر (ع)، امام حسین (ع) و حضرت عباس (س) در کنار مادران خود با خردسالان دشت نینوا همراهی کردند.

علاوه بر شیعیان استان، پیروان سایر مذاهب از جمله اهل تسنن نیز عشق و ارادت خالصانه خود را به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) نشان می دهند که امسال نیز این امر جلوه های خاصی را به ویژه در همراهی با دسته های عزاداری ایجاد کرده بود.

پیروان ادیان الهی دیگر از جمله ارمنی ها و آشوری ها نیز علاوه بر نظاره کردن و گریه کردن در رثای امام سوم شیعیان جهان، نذری های خود را در بین عزاداران حسینی پخش کردند.

نماز ظهر عاشورا در تمامی مساجد آذربایجان غربی اقامه شد

برگزاری آیین شبیه خوانی و خیمه سوزی از دیگر آیین هایی است که عاشقان حسینی در روز عاشورای حسینی در ارومیه برگزار کرده و در قالب آن با حضرت زینب کبری (س) همدردی کردند.

ذبح قربانی در جلوی دسته های عزاداری، پخش نذری از جمله شیر، چای و شله زرد از دیگر جلوه های عزاداری سرور و سالار شهیدان و سقای شهید دشت کربلا در ارومیه است که همه ساله انجام می شود.

امروز همچنین به یاد شهدای دشت کربلا نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز آقا اباعبدلله الحسین (ع) در بیش از سه هزار مسجد و حسینیه در شهرهای مختلف آذربایجان غربی با جلوه و شکوه خاصی اقامه شد.

هیئت‌ها و دستجات عزاداران حسینی در شهرهای مختلف آذربایجان غربی با شنیدن صدای اذان با تعطیل کردن مراسم‌های عزاداری، خیابان‌ها و معابر را مفروش کرده و به نماز ایستادند.

امروز مراسم اقامه نماز ظهر عاشورا در افزون بر ۳۷۰۰ مسجد آذربایجان غربی با شکوه خاصی اقامه شد.

سوگواران حسینی در شهرهای ارومیه، خوی، میاندوآب، مهاباد، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، سردشت، سلماس، چالدران، شاهین‌دژ، ماکو و نقده و دیگر شهرهای کوچک و بزرگ آذربایجان غربی در مساجد، تکایا، حسینیه‌ها، امامزاده‌ها و در بسیاری از خیابانها و معابر عمومی با اقتدا به سیره شهید سرافراز کربلا نماز ظهر عاشورا را به جماعت خواندند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.