نقش بنا در بازگشت آرامش به کشتی آزاد/ خادم با یک تیر و دو نشان زد

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از ناکامی کشتی فرنگی ایران در رقابتهای جهانی ۲۰۱۵ لاس وگاس بسیاری از متولیان ورزش کشور و همچنین اهالی کشتی از فدراسیون کشتی انتظار تغییر و تحولات اساسی در امور تیم ملی را داشتند. تغییراتی که بتواند دوباره کشتی فرنگی را به روزهای طلایی و اوج خود برساند و باعث افتخار و بزرگی ورزش ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو شود. البته همه می‌دانستند که منظور اصلی از اعمال تغییرات، همان مهیا کردن زمینه بازگشت مجدد محمد بنا به تیم ملی است و نجات این کِشتی در هم شکسته از طوفانی که دچارش شده بود.

درست در روزهایی که زمزمه بازگشت دوباره محمد بنا به گوش می رسید برخی از کارشناسان و منتقدان کشتی بر این باور بودند که این اتفاق به معنای شکستی بزرگ در سیاست‌های رسول خادم است، چراکه او می توانست کاری کند تا محمد بنا به جای قهر و ترک تیم ملی، همچنان در راس امور بماند و در طول این یکسال و نیم جدایی، دستاوردهای ارزنده‌ای نصیب کشتی فرنگی کند.

به هر حال محمد بنا دوباره وارد گود شد و البته بسیاری از منتقدان، بازگشت آقای خاص را به منزله شکست رسول خادم و فدراسیون کشتی دانستند، اما واقعیت امر، چیز دیگری بود. با حضور مجدد محمد بنا در راس امور تیم ملی کشتی فرنگی، خواسته یا ناخواسته تمام نگاهها به سوی اردوگاه فرنگی کاران معطوف شد و هر روز از مسئولان و متولیان بلندپایه ورزش کشور گرفته تا نمایندگان رسانه‌های خبری، میهمان خوانده یا ناخوانده شاگردان محمد بنا بودند.

اردوی تیم ملی کشتی فرنگی به یکباره از انزوای قبلی خود خارج شد و محمد بنا و شاگردانش هر روز تیتر اخبار و رسانه ها شدند. مسئولان ورزشی کشور از وزیر ورزش گرفته تا رئیس کمیته ملی المپیک یکی پس از دیگری به خانه کشتی می آمدند و بدین ترتیب حمایت خود از محمد بنا و برنامه هایش را اعلام می کردند.

اما در واقع این رفت و آمدهای روزانه و گاه غیر طبیعی ، درست همان چیزی بود که رسول خادم و کادر فنی کشتی آزاد بدنبالش بودند. در اصل تمام توجه و نگاه اهالی ورزش به محمد بنا و تمرینات شاگردانش معطوف شد و در سوی دیگر کشتی آزاد و مردان خادم توانستند در فضایی آرام و بدور از حاشیه به برنامه های تمرینی خود برسند. به جرات می توان گفت از روزی که محمد بنا سکان هدایت تیم ملی کشتی فرنگی را در دست گرفت، دیگر خبرهای ضد و نقیض و حاشیه ای از اردوی کشتی آزاد به گوش نمی رسد و حتی کمتر کسی متوجه شد که شاگردان خادم در خانه کشتی تهران اردو زدند و مشغول تمرین هستند. دیگر کسی متوجه غیبت یا مصدومیت فلان آزادکار در اردو نمی‌شود و به تبع آن خبری از حاشیه‌سازی و جنجال هم نبود. این اتفاق برای رسول خادم و همکارانش به معنای رسیدن به هدفی است که مدتها در پی آن بودند تا بتوانند در آرامشی این چنینی به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های خود بپردازند.

بدین ترتیب فدرایون کشتی با فراهم کردن زمینه بازگشت محمد بنا، نه تنها در آستانه المپیک ۲۰۱۶ ریو، خدمت بزرگی به کشتی فرنگی ایران کرد، بلکه توانست کشتی آزاد و حواشی همیشگی آنرا نیز به حداقل برساند تا خادم و مردانش در محیطی آرام و عاری از دغدغه به تجهیز و آماده‌سازی آزادکاران بپردازد.

در نهایت فدراسیون کشتی توانست با یک تغییر تاکتیک در خصوص بازگشت محمد بنا که برخی آنرا شکست سیاست‌های خادم می دانستند، یک موفقیت بدست آورد و در واقع یک تیر و دو نشان بزند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.