نرمش‌هایی برای عبور از خستگی‌های رایانه‌ای

باشگاه خبرنگاران نوشت: مهارت های حرفه ای یوگا (yoga) را برای کاهش خستگی های ناشی از نشستن طولانی مدت پشت کامپیوتر به شما معرفی می کنیم.

برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکلات، راهکارهایی همزمان با کار پشت کامپیوتر وجود دارد که توصیه می شود که هر چند وقت یک بار برای آرامش بیشتر و در واقع ریلکسیشن بدن (relaxation) باید انجام دهید.

نکاتی که حین نشستن پشت کامپیوتر باید به آن توجه کنیم

نرمش اول: بخش های بالایی بدن

۱-سر خود را به آرامی حرکت دهید. آن را به چپ و راست حرکت دهید و سپس به آرامی به کشش کم به بالا و پایین ببرید.

۲-شانه های خود را تکان دهید.برای تکان دادن شانه ها باید بهترین روش را متناسب با ارگونومی بدن خود ( Ergonomi of body) پیدا کنید.چرخش به سمت جلو و عقب ، حرکات دورانی و یا کششی مناسب را انتخاب کنید.

۳-کمر خود را به شیوه ای که چرخش و نرمش ستون فقرات را احساس کنید به آرامی تکان دهید.

نرمش دوم:بخش پایینی بدن

انگشتان پای خود را با فشار اندکی به زمین بزنید و سعی کنید مطابق با تصویر زیر حرکات کششی را انجام دهید.
نرمش سوم: کل بدن

۱-کل بدن از سر تا انگشتان پا را ماساژ دهید.

۲- دست خود را روی شکم خود قرار دهید و سعی کنید عمیق نقس بکشید و حرکات تنفسی را احساس کنید.با این کار انرژی زیادی را کسب می کنید.

نرمش چهارم: سر و صورت

با دستان خود کل صورت و چشمان را بمالید و با این کار ماساژ مختصری به صورت دهید.

انگشت شصت خود را روی یک سمت بینی خود قرار دهید و مجددا این کار را با انگشت سبابه و میانی خود نیز انجام دهید.همزمان . به صورت عمیق نفس بکشید و سعی کنید این کار را به صورت مداوم انجام دهید و انگشتان خود را عوض کنید.این کار را تا زمانی که احساس ارامش و رفع خستگی نکردید ادامه دهید.

نرمش آخر: محیط داخلی بدن

ما به صورت مستقیم نمی توانیم با ارگان های داخلی بدن تماس داشته باشیم.اما حرکاتی که در روز انجام میدهیم ارتباط نزدیکی با هر یک از اندام ها دارد.لذا نرمش هایی که برای آرامش بیشتر اندام ها نیز انجام میدهیم روی اندام های ما تاثیر به سزایی دارد.

۱-شکم خود را به آرامی ماساز دهید و با خود این جمله را تکرار کنید “من سرشاز از امواج مثبت هستم و زندگی ام را با مثبت اندیشی دنبال می کنم”

۲-مطابق با تصویر زیر نوک انگشتان خود را به هم نزدیک کنید و به صورت دورانی حرکت دهید یا به هم فشار دهید.همزمان جملات مثبتی را که می خواهید بشنوید یا همیشه در زندگی پیرو آن ها باشید را در ذهن خود مرور کنید.

۳-انگشتان خود را به شکل زیر نگه دارید و تمام انرژی مثبت خود را به سمت افراد پیرامون خود بفرستید.برای دیگران آرزوی خوشبختی کنید و خیرخواهی خود را امواج مثبت خود به آن ها ثابت کنید.

۴-دستان خود را مقابل قلب خود نگه دارید و به هم بمالید. به منبع نور جهان فکر کنید و از او طلب کمک کنید.

۵-روی یک صندلی راحت بشینید و دستان خود را روی پاهای خود قرار دهید و به تمام افکار منفی پایان دهید.هر آن چه که باعث آزار شماست را از ناحیه ی پا به سمت زمین پرتاب کنید و رها شوید.

۶-از فکر کردن به هر چیزی فارغ شوید و سعی کنید ذهن خود را آزاد کنید.

۷-افکار مثبت خود را زمزمه کنید.اگر تصور می کنید شما زیبا هستید ، آن را به خود یادآوری کنید.اگر اعتماد به نفس بالایی دارید آن را زمزمه کنید تا همه ی جهان شما را باور کند.

با افکار مثبت زندگی کنید و بدانید هر آن چه که پیش روی شماست ، قابل تغییر است. فقط اگر بخواهید!

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.