نخست وزیرترکیه: کردهای سوریه را هدف قرار دادیم

به گزارش ایرنا، داوداوغلو این مطلب را در گفت و گو با شبکه های تلویزیونی “آ.خبر و آ.تی.وی» که بطور زنده و همزمان از این شبکه ها منتشر شد، عنوان کرد.
نخست وزیر ترکیه با طرح این سووال که آیا می توان مساله سوریه را در معادله ای که ترکیه در آن قرار ندارد، حل و فصل کرد؟ گفت: “اگر چنین فرمولی نتیجه می داد، بشار اسد اکنون همه سوریه را می توانست کنترل کند. بدون ترکیه ممکن نیست. چراکه ترکیه 911 کیلومتر با سوریه مرز مشترک دارد. ترکیه سرنوشت مرزهای خود را به تقدیر هیچ کشوری رها نمی کند. ما به صراحت این موضوع را هم به روسیه و هم به آمریکا تبیین کرده ایم.»
داوداوغلو گفت: “ما هشدار داده این که نیروهای حزب اتحاد دمکراتیک سوریه نباید به غرب رودخانه فرات نفوذ کنند و به محض نقض این حریم، ترکیه مداخله خواهد کرد و تا کنون نیز دو بار آنها را به علت نقض هشدار ترکیه، مورد هدف قرار داده ایم. بالگرد سوریه را سال گذشته در مرز ساقط کردیم. پهبادهای ناقض حریم هوایی ترکیه را هدف گرفتیم. لذا به رغم ترکیه هیچ کاری در سوریه نمی توان کرد.»
ترکیه به صراحت می گوید: کردهای سوریه هم دست و هم داستان پ.ک.ک است و این تشکل را یک سازمان تروریستی ارزیابی می کند.
مقامات ترکیه مدعی هستند حدود دو هزار تن از نیروهای پ.ک.ک در صفوف کردهای سوریه برای تغییر ساختار جمعیتی مرزهای شمالی سوریه با ترکیه می جنگند.
ترکیه با اشاره به اینکه 95 درصد ساختار جمعیتی در نوار مرزی سوریه با ترکیه عرب ها و ترکمن ها می زیسته اند و این سرزمین دائمی آنها بوده است، می گوید به هیچ وجه اجازه نخواهد داد ساختار جمعیتی منطقه به دست کردها تغییر داده شود.
مقامات بلندپایه ترکیه به دفعات تاکید کرده اند اجازه تشکیل کانتونهای کردی در شمال سوریه را نخواهند داد و برای اینکار لازم باشد اقدام نظامی خواهند کرد و داوداوغلو در برنامه دیشب نیز گفت ترکیه این موضوع را به صراحت به آمریکا و روسیه تبیین کرده است.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز به شدت به ارسال سلاح توسط آمریکا به کردهای سوریه واکنش نشان داده و این رفتار را مغایر با اخلاق هم پیمانی بین دو کشور ارزیابی کرده است.
خاورم/2011**1566

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.