نخستین دوره جایزه بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کمیته فرهنگی و روابط بین‌الملل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، با امضای نخستین تفاهم نامه بین انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از ایران و مجمع نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان از ترکیه، طرح بین المللی جایزه کتاب کودک ونوجوان اجرایی شد. در این طرح سازمان های غیردولتی فعال در حوزه کتاب کودک و نوجوان و سایر موضوعات فرهنگی مرتبط با کودکان و نوجوانان در حوزه کشورهای اسلامی، منطقه خاورمیانه و اروپا گردهم می آیند و به طور دواطلبانه هر سال اجرای مراحل مختلف جمع‌آوری و داوری و انتخاب آثار برتر و اهدای جایزه‌ها را به عهده می گیرند.

بر اساس اعلام کمیته فرهنگی و روابط بین‌الملل پیش نهاد اجرایی این طرح شش ماه پیش مطرح شده و در دیدارهای بین دو انجمن موافقت‌های اولیه صورت گرفته است. در ایران پس از بررسی های اولیه کلیات طرح به تصویب هیئت مدیره انجمن رسیده و در پی آن پیش نویس ایین‌نامه اجرایی تهیه و به زبان ترکی استانبولی ترجمه و در اختیار طرف دیگر قرار گرفته است. در دیدار رئیس هیئت مدیره انجمن و هیتئت همراه با مدیران مجمع نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان ترکیه که در حاشیه دومین سمینار بین المللی ادبیات کودک و نوجوان انجام شد، بندبند آیین نامه اجرایی به مذاکره گذاشته و بر اساس نظرات دو طرف تغییرات لازم در آن داده شد.

بر اساس این آیین‌نامه درخواست سازمان‌های غیردولتی فعال در زمینه‌های متنوعی چون ادبیات کودک و نوجوان، اعم از داستان، شعر، باز نویسی ترجمه، پژوهش‌های نظری و دیگر زمینه های مرتبط به فعالیت های فرهنگی مرتبط به کودک و نوجوان در هیئت مدیره بین‌المللی مطرح و پس تصویب تشکل‌های غیردولتی به عضویت فدراسیون اهدای جایزه بین‌المللی کتاب کودک و نوجوان درخواهند آمد. نحوه عضوگیری، دبیرخانه های دایمی و موقت، روش انتخاب اعضای دایمی و غیر دایمی هیئت مدیره، زمینه هایی که در آن‌ها جایزه اهدا می شود، و دیگر موارد در پیش نویس آیین نامه ذکر شده است.

گزارش کمیته فرهنگی و روابط بین‌اللمل انجمن نویسندگان کودک و نوجوان می‌افزاید، در این جایزه تلاش شده است که شرکای انجمن نخست از میان کشورهای همسایه یعنی کشورهای اسلامی و سپس کشورهای خاورمیانه و در ادامه کشورهای اروپایی انتخاب شود. هر چند ذکر منطقه جغرافیایی به معنی عدم توجه به کشورهای قاره‌های افریقا یا آمریکا یا استرالیا نیست، این تذکر فقط برای روشن تر شدن وسعت این فعالیت فرهنگی آورده شده است.

بر اساس این گزارش در روز شنبه ۲۴ اکتبر نخستین تفاهم نامه بین انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و یک تشکل غیردولتی غیر ایرانی در قالب این جایزه در استانبول به وسیله رئیس هیئت مدیره انجمن نویسندگان امضا شد. در این تفاهم نامه موافقت دو تشکل غیردولتی برای همکاری درزمینه پایه گزاری جایزه بین المللی، نحوه جذب مشارکت انجمن های فعال در زمینه کتاب کودک و نوجوان در کشورهای اسلامی، منطقه خاورمیانه واروپا و تنظیم ایین نامه اجرایی ذکر شده است.

کمیته فرهنگی و روابط بین الملل انجمن اظهار امیدواری کرد نخستین دوره این جایزه در تابستان ۱۳۹۵ در تهران برگزار کند.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.