ناوشکن آمریکایی با دوهواپیمای جاسوسی دردریای چین جنوبی مستقر می شود

به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین، این ناوشکن آمریکایی در نزدیکی صخره های ‘سوبی’ و ‘میسچف’ در جزایر ‘اسپراتلی’ گشت زنی خواهند کرد که تا قبل از اقدام چین به لایروبی برای تبدیل آنها به جزیره در سال 2014، در زیر آب فرو رفته بودند.
به گفته این مقام آمریکایی، این ناوشکن را احتمالا هواپیمای جاسوسی ‘پی -8 ای’ و هواپیمای جاسوسی ‘پی -3’ نیروی دریایی آمریکا همراهی می کنند که به طور مرتب به انجام ماموریت جاسوسی در منطقه مشغولند.
این مقام وزارت دفاع آمریکایی افزود، علاوه بر این ناوشکن، کشتی های گشت دیگری هم در هفته های آتی عازم منطقه می شوند.
گاردین از این اقدام آمریکا به عنوان جدی ترین چالش این کشور با ادعاهای چین در رابطه با مالکیت این جزایر یاد کرد و نوشت، این حرکت باعث آشفتگی بیشتر در روابط هم اکنون متشنج آمریکا با چین به عنوان دومین قدرت اقتصادی جهان می شود که منافع تجاری و اقتصادی اش با آمریکا عمیقا در تداخل است.
این حرکت درست چند هفته پیش از برگزاری نشست های آسیا – اقیانوسیه صورت می گیرد که انتظار می رود روسای جمهوری آمریکا و چین هم در آن شرکت کنند.
چین مدعی مالکیت بخش اعظم دریای چین جنوبی است و وزارت خارجه این کشور در 9 اکتبر هشدار داد که پکن هرگز اجازه نخواهد داد هیچ کشوری به اسم صیانت از آزادی دریانوردی، به آب های ارضی و حریم هوایی چین در جزایر اسپراتلی تجاوز کند.
آمریکا می گوید که طبق قانون بین الملل، ساخت جزایر مصنوعی در صخره های زیر آب رفته باعث نمی شود که کشوری مدعی مالکیت آن شود و آزادی رفت و آمد دریایی باید در آن رعایت شود.
شبس** 1088**1565

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.