موگرینی خواستار تسریع درحل بحران پناهجویان دراسلوونی و کرواسی شد

این در حالی است که چند روز پیش کشور کرواسی همانند مجارستان اعلام کرد که مرزهای خود را حصار می کشد تا ازوورد پناهجویان جلوگیری کند, اسلوونی هم در اقدامی بحث برانگیز اجازه خروج مهاجرانی که هم اکنون در این کشور گیر افتاده اند را نمی دهد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به جلسه قبلی کشورهای بالکان که در لوکزامبورگ برگزار شد, تاکید کرد: در آن نشست ازشرکای خود خواستیم که انتظارات اتحادیه اروپا مبنی بر پیدا کردن راهی برای حل بحران پناهندگان به ما ارائه دهند که متاسفانه شاهد وخیم ترشدن اوضاع وعدم همبستگی وهمکاری بین مسئولان نهادها درکشورهای بالکان شدیم که این امر خطرات جدی تری برای آینده اروپا به همراه خواهد داشت .
وی افزود : در جلسه امروز (یکشنبه) از رهبران کشورهای بالکان خواستیم مدیریت مرزهای کشورشان را با انسجام بیشتری انجام وکمیسیون های مشترکی را نیز در بین کشورهای بالکان برای رسیدن به یک هدف واحد تشکیل دهند .
پیش از نشست اضطراری کشورهای بالکان در بروکسل , میرو سرار، نخست وزیر اسلوونی هشدار داد که اگر برای مقابله با بحران پناهجویان در کشورهای حوزه بالکان اقدامی فوری و جدی صورت نگیرد، اتحادیه اروپا در معرض گسیختگی قرار خواهد گرفت.
مجارستان هفته گذشته اعلام کرد که مرزهای مشترک خود با صربستان و کرواسی را می بندد.
درنتیجه این اقدام، پناهجویان مسیر خود را به سوی مرزهای اسلوونی تغییر دادند و در هفته گذشته 58 هزار نفر وارد این کشور شدند.
براساس گزارش سازمان بین المللی مهاجران بیش از600هزار پناهجو ازماه ژانویه وارد خاک کشورهای اروپایی شده اند واین درحالی است که بیش از 3 هزار نفر در راه رسیدن به اروپا کشته و یا ناپدید شده اند.
شبدکد 441/1859

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.