موضع محتاطانه کره جنوبی درباره حضور ناو آمریکایی در آب های چین

به گزارش روز سه شنبه تلویزیون ان اچ کی ژاپن، ‘نوح کوانگ ایل’ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دریای جنوبی چین دریای بزرگ و مهمی است و منابع سئول را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
وی افزود: سئول همواره به دنبال حفظ آزادی ناوبری و هوانوردی و همچنین رعایت قوانین بین المللی، بیانیه 2002 و حفظ امنیت و ثبات منطقه است.
بیانیه 2002 که به امضاء چین و انجمن ملل جنوب شرق آسیا رسیده بر پیگیری راه حل های مسالمت آمیز برای رفع مشکل ارضی در دریای جنوبی چین تاکید دارد.
در دیدار اخیر ‘پارک گون هی’ رئیس جمهوری کره جنوبی با ‘باراک اوباما’ رئیس جمهوری آمریکا ، واشنگتن از گرایش سئول به سمت پکن ابراز نگرانی کرده بود و به نظر می رسد اظهارات این مقام کره ای درخصوص حضور ناو آمریکایی در دریای جنوبی چین نوعی تلاش برای رفع نگرانی های آمریکا است.
پس از دیدار رئیسان جمهوری دو کشور نیز باراک اوباما از پارک خواست تا در صورت رعایت نکردن قانون و هنجارهای بین المللی از سوی چین، علیه این کشور سخنرانی کند.
اقتصاد کره جنوبی به شدت وابسته به چین بوده و سئول به حفظ روابط با چین برای حل مشکل کره شمالی نیز اهمیت ویژه ای قائل است.
کره جنوبی درعین حال به همراه ژاپن یکی از اصلی ترین هم پیمانان آمریکا در منطقه است.
حضور ناو آمریکایی ‘یو اس اس لاسن’ در دریای جنوبی چین و اطراف جزایر مصنوعی مجمع الجزایر اسپراتلی با هشدار مقامات چینی و افزایش تنش بین دو کشور همراه بود.
آساق**3077**1392

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.