موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه وجود ندارد

نادر پرور در گفتگو با خبرنگار مهر در خصص اقدامات دامپزشکی استان برای مقابله با بیمارهای مشترک بین انسان و طیور در فصل مهاجرت پرندگان به استان گفت: برای مقابله با تهدیدات این حوزه، خصوصا بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان که یکی از مهمترین بیماری های کنونی در دنیا است اقداماتی از سوی شبکه دامپزشکی کل کشور و خصوصا استان کرمانشاه در دستور کار قرار گرفته است.

وی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان را یکی از بیماری های مهم در حوزه طیور عنوان کرد که هم بهداشت مردم را به صورت جدی تهدید کرده و اقتصاد آن ها را به خطر می اندازد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: بیماری آنفولانزا می تواند به کل زیرساخت های صنعت طیور به شکل شدیدی آسیب بزند و علاوه بر واردن کردن تلفات به طیور گوشتی، تخمی و حتی وحشی، صادرات بین المللی کشور درگیر را نیز به خطر می اندازد و آن کشور امکان صادرات طیور به سایر کشورها را از دست می دهد که نوعی تحریم است.

وی بار دیگر به خطر آفرینی بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان اشاره کرد و گفت: این بیماری فوق العاده خطرناک است و تلفات زیادی را نیز در حوزه انسانی برخی کشورهای درگیر به همراه داشته است.

پرور، از اجرای طرح پایش این بیماری در کشور و استان خبر داد و گفت: با توجه به اینکه استان کرمانشاه یک استان مرزی است و حدود ۳۷۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور بحران زده عراق دارد و در این کشور خیلی بحث های مراقبتی بیماری ها صورت نمی گیرد بیشتر مورد تهدید هستیم، لذا بحث پایش طیور و پرندگان را از ۱۱ مهر ماه امسال آغاز کرده ایم.

وی تصریح کرد: در قالب این طرح اکیپ های دامپزشکی استان علاوه بر واحدهای نگهداری و پرورش طیور، روستا به روستا برای پایش طیور محلی، زیستگاه به زیستگاه برای پایش طیور وحشی مراجعه و گزارش روزانه از وضعیت طیور استان تهیه می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه تاکید کرد: اکیپ های دامپزشکی استان در مواجه به هرگونه تلفاتی سریعا آن را نمونه گیری کرده و به آزمایشگاه اداره کل دامپزشکی استان ارسال می کنند که آزمایشات لازم درخصوص بیماری فوق حاد پرندگان روی آنها انجام شود.

ظرف ۴ ساعت آنفولانزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه قابل تشخیص است

وی افزود: خوشبختانه زیرساخت های لازم در این زمینه در استان فراهم است و کمتر از ۴ ساعت قادر به تشخیص این ویروس خطرناک هستیم.

پرور از انجام اقدامات دیگری نیز برای مقابله با این بیماری خطرناک در استان خبرداد و گفت: علاوه بر پایش، رعایت مسائل قرنطینه ای در خود مرغداری ها، کلاس های آموزشی ترویجی برای مرغداران، اطلاع رسانی از طریق رسانه ها برای عموم مردم در استان در دستور کار و انجام است.

وی تاکید کرد: ما همواره به مردم توصیه می کنیم از تهیه مرغ از مراکز غیرمجاز و مرغداری هایی که بدون مجوز اقدام به عرضه مرغ زنده می کنند پرهیز کنند و از سوی دیگر نیز با تشکیل اکیپ های ویژه با همکاری سایر ادارات مرتبط از جمله شهرداری، مرکز بهداشت، دستگاه قضایی، اصناف و نیروی انتظامی و حمایت فرمانداران بحث برخورد با اماکن غیرمجاز مرغ زنده را هم در دستور کار داریم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: مجموعه اقدامات اجرایی، فنی و اطلاع رسانی آموزشی را در دستور کار قرار داده و علاوه بر پایش و مراقبت های پیشگیرانه آمادگی لازم را برای مقابله با بحران احتمالی در این زمینه را در استان داریم که اقدامات کنترلی پیشگیرانه نیز صورت گیرد و با دستگاه های مرتبط چون پدافند غیرعامل استان نیز در این زمینه هماهنگ شده است و نگراین خاصی در این زمینه وجود ندارد.

وی به نقش رسانه در پیشگیری از وقوع این بیماری در استان تاکید کرد و خواستار اطلاع رسانی کافی در این زمینه از کانال رسانه ها، خصوصا رسانه های جمعی شد که امنیت مردم زا این نظر تامین شود.

پرور از استمرار اجرای طرح سامانه ردیابی گوشت مرغ نیز خبرداد و آن را یک اهرم کنترلی خوب برای رصد و پایش گوشت مرغ از مزرعه تا سفره یاد کرد.

وی از مردم استان خواستار همکاری در این زمینه شد و گفت: مردم اگر مشکلی یا هرگونه تلفات غیرمعمولی را در طیور اعم از روستایی، وحشی یا صنعتی مشاهده کردند با شماره تماس ۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان تماس بگیرند که بررسی های لازم در این حوزه انجام شود.

تاکنون موردی از ابتلا به آنفولانزای فوق حادپرندگان در استان گزارش نشده است

مدیرکل دامپزشکی استان آمار بازرسی های انجام شده از واحدهای طیور استان را محرمانه دانست و گفت: این گزارش هر هفته به پدافند غیرعامل استان اعلام می شود اما تاکنون و طی بازرسی های انجام شده خوشبختانه هیچ موردی از ابتلا به آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان کرمانشاه مشاهده نشده است.

وی از وجود یک اکیپ در هر شهرستان و دو اکیپ نیز در ستاد مرکزی پایش خبرداد و تصریح کرد: در مجموع ۱۶ اکیپ در استان کار پایش طیور استان را علیه بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان انجام می دهند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در مورد بیماری “وی. اچ. اس» نیز به فعالان حوزه آبزی پروی استان هشدار داد و تصریح کرد: با شروع فصل سرما این بیماری امکان شیوع بیشتری دارد، لذا پرورش دهندگان این حوزه در هرگونه جابجایی آبزیان خصوصا “تخم چشم زده و بچه ماهی» را با اداره کل دامپزشکی استان هماهنگ و هرگونه تلفات غیرمعمول را نیز در اسرع وقت به دامپزشکی اعلام کنند تا زیر نظر کارشناسان فنی و بهداشتی این اداره کل انجام شود.

پرور از انجام مراحل پایانی واکسیناسیون دام های استان علیه بیماری تب برفکی نیز خبرداد و ابراز امیدواری کرد تا پایان آبان ماه امسال کل جمعیت دامی استان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شوند.

وی گفت: امسال کل جمعیت دامی استان را علیه بیماری تب مالت نیز واکسینه کرده ایم.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.