معین: مسئولان دولت تدبیر و امید با عقلانیت مذاکرات را به سرانجام رساندند

به گزارش ایرنا؛ دکتر مصطفی معین شامگاه چهارشنبه در همایش چالش های اصلاحات اجتماعی در ایران در دانشگاه شیراز بیان کرد: در واقع مهمترین عامل موفقیت در مذاکرات هسته ای ایران، مقاومت هشت ساله ملت ایران در دوران دفاع مقدس بود که یک تنه و با دست خالی در مقابل جهان ایستادگی کرد.
وی افزود: اگر شهدا و مقاومت مردم ایران در آن دوران و ترس از کشور ما در دل قلدر های جهان نبود، آنها نیز ما را با لیبی و عراق مقایسه کرده و ایران را نابود می کردند اما دشمنان ما جرات مقایسه نداشتند.
معین در ادامه با اشاره به برداشت های ناصحیح از اصلاح و اصلاح طلبی در جامعه، اظهار داشت: اصلاح طلبی فطری و ذاتی و بر مبنای مبانی دینی، اعتقادی و قرآنی ماست و این درحالی است که امام حسین(ع) نیز یک اصلاح طلب و مصلح دینی بود و فلسفه قیام عاشورا و کربلا نیز به دلیل اصلاح امت مسلمان بود که یک قیام اصلاح طلبانه بود.
این فعال سیاسی با بیان اینکه این نگاه برای اصولگرایان نیز مصداق دارد و اگر افراد اصولگرای واقعی باشند قابل احترام هستند، اظهار داشت:اصلاح طلب اصیل و صادق با رویکرد علمی و واقع بینانه از اصولگرایی جدا نیست .
نماینده مردم شیراز در دور اول مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ایرادی ندارد ما در کشور دو حزب داشته باشیم که در فضای سالم با هم رقابت کنند زیرا مردم انتخاب کننده هستند و همه ما درکشور باید مطیع رای مردم باشیم زیرا مردم صاحبان اصلی انقلاب و کشورهستند.
وی ادامه داد: جامعه ما به سرعت در حال گذار و تغییر است که تفاوت ها در جامعه ما باید به رسمیت شناخته شود.
او تصریح کرد: یکی از راه های برون رفت کشور از مشکلات این است که نخبگان، روشنفکران و دانش آموختگان باید خود را نسبت به جامعه مدیون بدانند.
معین گفت: مهمترین رمز پیشرفت ما آگاهی بخشی عمومی و مردمی در عرصه های مختلف است که باید تلاش کنیم مردم ما از حقوق اساسی خود آگاهی پیدا کنند و این به مطالبه عمومی تبدیل شود.
معین با بیان اینکه دولت ها نباید خود را بی نیاز از مردم بدانند، اظهار کرد: درحال حاضر عمده مسئولیت ها در دولت متمرکز است و این مسئولیت ها باید به مردم واگذار شود تا مردم در تصمیم گیری ها وارد شود.
وی بیان داشت: شبکه های اجتماعی فرصت بسیار ارزشمندی است که باید برای مشارکت مردم و فرهنگ سازی گفتمان های عمومی مردمی باید از این فضا استفاده شود .
این فعال سیاسی اضافه کرد: دانشگاه و دانشجو در هر جامعه و کشور در حال توسعه ای نقش مهم، تعیین کننده و سرنوشت سازی دارد و نهادهای دانشگاهی و جنبش های دانشجویی کشور ما در طول 80 سال گذشته فعال و سرنوشت ساز بوده است.
معین عنوان داشت: دانشگاه و دانشجویان نیز در 24 خرداد 92 به میدان آمدند و دولت اعتدال شکل گرفت، لذا دانشجویان و دانشگاه باید قدردان خود و تاثیر خود باشد.
معین با بیان اینکه دانشجویان در خطر پذیری، سازمان یافتگی، آگاهی دهندگی به جامعه، امید دهی و هدایت جامعه نقش مهمی دارند، گفت: در دنیای امروز یکی از رسالت های مهم دانشگاه و دانشجویان علاوه بر آموزش، پژوهش و مطالعات علمی؛ رسالت های اجتماعی است که دانشجو باید جامعه و مسایل جامعه خود را بشناسد و برای آنها راه کار ارائه دهد.
این همایش به همت انجمن اسلامی امید دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز و انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز برگزار شد.
در این همایش خانواده شهید فقیهی نیز حضور داشتند.ک/2
3002/ 5054/ 3404

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.