«مزار شریف» زمینه گفتگو بر سر موضوعی ملی را فراهم کرد

به گزارش خبرگزاری مهر، منوچهر شاهسواری تهیه کننده فیلم “مزار شریف» در مراسم نمایش و تجللی از این اثر سینمایی در دانشگاه تهران با بیان اینکه فیلم “مزار شریف» محصول جمعی از بهترین های سینمای ایران است، گفت: فیلم “مزار شریف» زمینه گفتگو بر سر موضوعی ملی را فراهم می کند. در این فیلم ما دوست داشتیم که یک مفهوم مهم به مخاطب ارائه شود.

شاهسواری عنوان کرد: زمانی که ما این فیلم را می ساختیم دغدغه ذهنی مان این بود که با انقطاع فرهنگی که به وجود آمده چگونه مواجه بشویم و با آن برخورد کنیم. وقتی یک جامعه ای گذشته خودش را از زوایای مختلف حذف کند موقعیت او دچار چالش و اختلال می شود.

این سینماگر کشورمان در ادامه تاکید کرد: ما در طول تحقیق و ساخت “مزار شریف» به این آگاهی دست یافتیم که بخشی از گذشته و تاریخ ما به عمد یا به سهو به دست فراموشی سپرده می شود یا به اصطلاح به زیر فرش ریخته می شود که معلوم نیست این فرش ها قرار است چه زمانی کنار زده بشوند.

تهیه کننده فیلم “مزار شریف» افزود: ما تلاش کردیم به حرمت خانواده های بازماندگان این رویداد بخشی از تاریخ را ورق بزنیم و امیدوارم باقی مانده آن را شما ورق بزنید.

“مزار شریف» سبب شد تا توجه مردم و مسوولان به این فاجعه تاریخی جلب شود

در بخش دیگری از این مراسم سمیه حیدریان فرزند شهید حاج کریم حیدریان از شهدای دیپلمات مزار شریف نیز لحظاتی پشت تریبون قرار گرفت و ضمن تشکر از عوامل فیلم “مزار شریف» گفت: پس از گذشت ۱۷ سال از وقوع فاجعه مزار شریف این فیلم سبب شد تا این فاجعه قدری از سکوت خبری بیرون بیاید چرا که مسوولان تقریبا هیچ توضیح قانع کننده ای درباره نحوه شهادت ورایی این حادثه مصیبت بار ارائه نمی دادند اما فیلم آقای برزیده این امکان را فراهم کرد تا قدری توجه مردم و مسوولان به این فاجعه تاریخی جلب شود و من از وی و سایر عوامل فیلم به نمایندگی از سایر خانواده های شهدای این فاجعه نهایت تشکر را دارم.

فیلم سینمایی “مزار شریف» به کارگردانی حسن برزیده به ماجرای فاجعه کشتار دیپلمات ها و خبرنگار کنسولگری ایران در شهر مزار شریف افغانستان به دست نیروهای طالبان می پردازد.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.