مردم مغرب در حمایت از فلسطینیان و مسجدالاقصی تظاهرات کردند

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، این راهپیمایی روز یکشنبه با شعار “انتفاضه الاقصی» در یکی از بزرگترین خیابان های شهر دارالبیضاء پایتخت اقتصادی مغرب برگزار شد. بیش از 35 حزب و اتحادیه برای برگزاری این راهپیمایی از مردم دعوت کرده بودند.
یک منبع امنیتی که خواست نامش فاش نشود، گفت: شمار شرکت کنندگان در این تظاهرات در آغاز از 10 هزار نفر فراتر رفت و رسانه ها در پایان این راهپیمایی شمار شرکت کنندگان را حدود 20 هزار نفر برآورد کردند.
تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی در حمایت از مسجدالاقصی و ایستادگی و پایداری مردم فلسطین، بر ضرورت تلاش برای پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی در سرزمین های فلسطین تاکید کردند.
آنها همچنین تحریم کالاهای آمریکایی در سرزمین های فلسطینی را به دلیل حمایت این کشور از جنایات رژیم صهیونیستی، خواستار شدند.
کودکان شرکت کننده در این راهپیمایی نیز برای همبستگی با کودکان فلسطینی لباس هایی به رنگ خون پوشیده بودند.
احزاب و گروه های شرکت کننده در این تظاهرات در بیانیه ای از دولت مغرب خواستند برای “جلوگیری از هرگونه اشکال عادی سازی روابط اقتصادی و فرهنگی با رژیم صهیونیستی» و نیز “تصویب قانونی در پارلمان برای جرم دانستن عادی سازی روابط با این رژیم» اقدام کند.
چهار فراکسیون پارلمانی وابسته به حزب اسلامی “عدالت و توسعه»، حزب چپگرای سوسیالیست(ائتلاف دولتی)، حزب “الاصاله و المعاصره» و اتحادیه سوسیالیست (چپگرای مخالف) ماه دسامبر سال 2013 به طور مشترک، پیش نویس قانونی را برای جرم دانستن هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ارائه کرده بودند.
اما حزب “الاصاله و المعاصره» که سپتامبر گذشته در انتخابات شهرداری ها پیروز شد، از این موضع عقب نشینی کرد و حمایت خود را از این طرح پس گرفت.
این در حالی است که تنش در بیت المقدس، کرانه باختری و دیگر نقاط فلسطین اشغالی از زمانی که نظامیان صهیونیست و شهرک نشینان افراطی حمله به حریم مسجدالاقصی را شدت بخشیده اند، افزایش یافته است.
علاوه بر هتک حرمت مسجدالاقصی از سوی صهیونیست ها، دسترسی فلسطینیان و نمازگزاران مسلمان به این مکان مقدس نیز با محدودیت شدیدتر از قبل مواجه شده است.
صاحب نظران و کارشناسان مسائل سیاسی جهان اسلام، این تحولات را زنگ خطری در زمینه تحقق توطئه شوم تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی می دانند.
اقدامات خشونت آمیز چند هفته اخیر رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی ها در مسجدالاقصی و زمزمه تقسیم زمانی و مکانی آن از سوی صهیونیست ها موجب شروع موج جدید درگیری ها در اراضی اشغالی شد که تاکنون دستکم 58 کشته از میان فلسطینی ها بر جا گذاشته است.
شبد**1480** 3404

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.