مردم درمعامله با تعاونی های مسکن دقت کنند

به گزارش ایرنا، حسین منوری روز یکشنبه در نشستی با خبرنگاران گفت: اسناد تعاونی های مسکن در اداره کل تعاون موجود بوده و دفاتر آنها حسابرسی می شود و افراد برای جلوگیری از هرگونه مشکلی در زمینه نقل و انتقال و خرید و فروش زمین و مسکن باید استعلام کنند.
وی افزود: شرکت های تعاونی مسکن تنها مجاز به خرید و واگذاری زمین یا واحدهای مسکونی به اعضای خود هستند و هرگونه فعالیتی خارج از این چارچوب از جمله خرید و فروش و ساخت و ساز در زمین های غیرمسکونی تخلف محسوب می شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل بیان کرد: در صورت هرگونه نقل و انتقال رسمی و غیررسمی و ساخت و ساز در زمین هایی با کاربری غیرمسکونی باید خسارت اشخاص و دولت و اعضای تعاونی پرداخت شود.
او اضافه کرد: صدور هرگونه سند باید با ارایه مدرک به دستگاه های ذی ربط و نیز واگذاری امکانات زیرساختی به واحدهای مسکونی نوساخت توسط مجموعه های خدمت رسان پس از ارایه پروانه و گواهی عدم خلاف صورت گیرد.
منوری عنوان کرد: ساخت و ساز و نقل و انتقال در روستاها نیز باید با همکاری دهیاری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می شود و تعاونی ها و بنگاه های املاک پیش از هرگونه معامله باید استعلام انجام دهند که هم اکنون این کار صورت نگرفته و در مواردی باعث بروز اختلاف می شود.
وی افزود: حتی بانک ها هم پیش از ارایه تسهیلات به تعاونی ها باید از این اداره کل استعلام کنند تا از برداشت و پرداخت های خارج از چارچوب جلوگیری شود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: تعاونی های مسکن پنج سال پس از تاریخ ثبت باید منحل شوند و افراد پس از دریافت زمین یا واحد مسکونی براساس قرارداد، دیگر عضو تعاونی محسوب نشده و حق شرکت در مجمع عمومی هم ندارند.
او تشریح کرد: برخی تعاونی ها به دنبال تخلف نیستند اما آگاهی ندارند و از این رو هر 2ماه با مسوولان تعاونی های مسکن جلسه برگزار کرده و قوانین مرتبط را ابلاغ می کنیم.
منوری در ادامه تصریح کرد: چند مورد تخلف هم مشاهده شده به این صورت که برخی با سو استفاده از مهر و سربرگ یک تعاونی وحتی یک تعاونی صوری که وجود خارجی نداشته، زمین واگذار کردند که برای اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شده اند؛ در قالب این تعاونی ها حدود 400 قطعه زمین واگذار شده بود
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل تاکید کرد که تخلفات نه از سوی تعاونی ها بلکه بیشتر از سوی مجموعه های هیات امنایی و خیریه ها صورت می گیرد، چرا که بر فعالیت تعاونی های مسکن نظارت صورت می گیرد.
او در ادامه با بیان اینکه شرکت تعاونی های سهام عدالت استان تحت نظر هستند، گفت: انتخابات مجمع عمومی شهرستان های مشگین شهر، بیله سوار، خلخال و اردبیل به تعویق افتاده بود که جز اردبیل انتخابات مرحله اول همه آنها انجام شد و انتخابات مرحله دوم نیز در دست اقدام است.
هم اکنون 231 تعاونی با 30 هزار نفر عضو در استان اردبیل فعالیت می کنند که شامل 103 تعاونی مسکن مهر با 9 هزار نفر عضو و 128 تعاونی متعارف با 21 هزار و 500 نفر عضو هستند.
8123/6016

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.