مراکز رشد دانش آموزی ایجاد می شوند

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به ضرورت توجه به نیاز مبرم آشناسازی و ترغیب دانش‌آموزان کشور به نوآوری و فناوری و فرهنگسازی و برنامه‏ ریزی برای این موضوع عنوان کرد: تلاش می‌کنیم با عملیاتی شدن تفاهم نامه مشترک همکاری با معاونت آموزش متوسطه آموزش و پرورش، از طریق آشنا کردن دانش آموزان با نوآوری و خلق ثروت از ایده پایه‌ اقتصاد دانش‌بنیان را تقویت کرده و فرهنگ این اقتصاد را از پایه مستحکم کنیم.

وی به کار مشترک معاونت علمی در خصوص راه اندازی یک مرکز نوآوری مشترک با همکاری وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: این کار نیازمند همکاری همه دستگاه‌های دخیل در این حوزه است و اگر بتوانیم کار را از زیربنا آغاز کنیم،‌قطعا نتیجه بهتری در توسعه اقتصاد دانش بنیان و حصول ثروت از نوآوری کسب خواهیم کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع معاونت علمی و فناوری، به آمادگی کامل این معاونت و ستادهای توسعه فناوری آن برای همکاری و اقدامات مشترک در حوزه فناوری های راهبردی با آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: ستادهای چهارده گانه توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری به طور کامل آمادگی دارند تا تجربیات موفق حوزه های علمی و فناوری را در قالب طرح‌های همکاری مشترک دنبال کنند.

دلیری با اشاره به راه‌اندازی رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی (استارت‌آپ‌) به عنوان یکی دیگر از زمینه‌های مناسب رشد و بروز خلاقیت‌های نوآورانه دانش‌آموزان، گفت: آغاز ایده‌پردازی و نوآوری، چرخه‌ای است که حول محور دانش ‌اموزان به حرکت در می‌آید.

وی ادامه داد: آغاز ایده پردازی با کمک رویدادهای کارآفرینی بروز می‌یابد و ممکن است دانش‌آموزان از ابتدا ایده خلاقانه نداشته باشند. اما این رویدادها به آنان کمک می‌کند تا به سوی اندیشیدن و آشنایی با ضرورت و اهمیت نوآوری و در نهایت خلق ایده نوآورانه ترغیب شوند.

دلیری افزود: رویدادهای کارآفرینی که در این دو سال به طور جدی مورد حمایت معاونت علمی و فناوری قرار گرفته اند، می‌تواند زمینه ساز حصول اطمینان از حضور دانش آموزان در عرصه نوآوری و خلاقیت باشد و با دریافت خروجی مناسب از ایده های آنان، زمینه رشد و توسعه اقتصاد از طریق ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان مبتنی بر همین ایده‌ها پس از دوران تحصیلی فراهم شود.

ضرورت همکاری و هم فکری مشترک همه نهادها برای بروز نوآوری دانش‌آموزان

در ادامه علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به نقش سازنده معاونت علمی و فناوری در حمایت از رشد خلاقیت و نوآوری دانش آموزان به ضرورت حضور ایده‌های نوآورانه در عرصه تجاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ظرفیت بروز خلاقیت‌های دانش اموزی در عرصه تجاری فراهم شده است و حمایت‌هایی که معاونت علمی و فناوری و آموزش و پرورش از این حوزه انجام می‌دهند ، در آینده‌ای نزدیک شاهد ورود تولیدات فناورانه دانش‌آموزان کشورمان به عرصه تجاری خواهیم بود.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان این‌که در حال حاضر کار پژوهش‌سراهای دانش آموزی به مرحله‌ای رسیده که بتوانند به عرصه تولید برسند، به توسعه مراکز رشد دانش آموزی و همچنین راه اندازی یک موزه علم و فناوری اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم در حرکت دانش‌آموزان به سوی خلاقیت و نوآوری موفق باشیم، باید همه دستگاه‌ها از جمله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حمایت و فرهنگسازی سهیم باشند، خوشبختانه ظرفیت نقش آفرینی و همکاری محیا شده است.

به گزارش مهر، بر اساس این تفاهم‌نامه ایجاد مراکز رشد دانش‌آموزی ذیل پژوهش سراهای دانش‌‌آموزی، سوق دادن و هدایت ایده های دانش ‌آموزی به عمل و تجاری‌سازی پروژه‌های تحقیقاتی آنان،‌ استفاده بهینه از پتانسیل و ظرفیت‌های علمی، پژوهشی طرفین و گسترش همفکری و همکاری های آموزشی و پژوهشی مشترک از اهدافی است که این تفاهم‌نامه در قالب تعریف برنامه‌ها و اقداماتی دنبال می‌کند.

توسعه و ترویج فرهنگ اقتصاد دانش بنیان در میان دانش‌آموزان و ترغیب آنان به نوآوری و ایده‌پردازی، از دیگر محورهای اساسی این تفاهم‌نامه عنوان شده است.

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.