مراسم شام غریبان در لرستان برگزار شد

به گزارش ایرنا،مردم استان لرستان بعد از نماز مغرب و عشا در مساجد، حسینیه ها و تکایا، کوچه و خیابان با روشن کردن شمع،چراغ لاله و حلقه های ماتم در مسیرهای طولانی با حضرت زینب(س) و اهل بیت اباعبدالله حسین(ع) در شام غریبان همدردی کردند و اشک ماتم ریختند.
لرستانیها با برگزاری مراسم شام غریبان و مداحی نوحه سرایان و خاموش کردن چراغ ها و در تاریکی نشستن در این آخرین شب دهه اول محرم اوج اخلاص و محبت اهل بیت را به نمایش گذاشتند.
مراسم شبیه خوانی شام غریبان در مظلومیت حضرت زینب و حضرت رقیه (س) در برخی از مساجد لرستان یکی دیگر از آیین حزن انگیزی بود که مظلومیت اسرای کربلا به ویژه اهل بیت عصمت و طهارت را نمایش می دهد.
اظهار وفاداری، عشق و محبت به امام حسین (ع) و بازماندگان کربلا در آیین شام غربیان اباعبدالله حسین(ع) تنها یکی از چندین آداب عزاداری محرم در میان مردم لرستان است که از صبح روز عاشورا بعد از اقامه نماز صبح با اجرای آئین سنتی ‘در گل افتادن’ شروع می شود.
7267/6060

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.