مدیرکل پدافند غیرعامل گلستان: جنگ زیستی جدیدترین نوع تروریسم است

به گزارش چهارشنبه ایرنا از استانداری گلستان قاسم غریب آبادی در نشست ‘پدافند غیرعامل در صنایع غذایی و کشاورزی’ که در دانشگاه پیام نور گرگان و با حضور اساتید برگزار شد اظهار کرد: در این شیوه نوین تروریسم موجوداتی مانند انواع قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها، مواد شیمیایی می توانند در نقش سربازان دشمن ایفای نقش کنند.
وی خاطرنشان کرد: گلستان به دلیل دارا بودن اقلیم خاص یکی از استان های مستعد حملات زیستی و بیوتروریسمی دشمن می باشد زیرا فعالیت های کشاورزی، شیلات و آبزی پروری، دام و طیور، محیط زیست و جنگل ها و مراتع استان بسیار پررنگ است و پایه اقتصاد منطقه را نیز تشکیل می دهد که این مهم رسالت ما را در این حوزه سنگین تر کرده و باید همواره آمادگی لازم و کافی را داشته باشیم.
مدیرکل پدافند غیرعامل گلستان در ادامه گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بلوک قدرت مستقل در دنیا تمام معادلات نظام سلطه را به هم ریخته و در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد.
غریب آبادی بیان کرد: طبعا چنین کشوری زیر ذره بین دشمن قرار داشته و آنها مترصد باز شدن کوچکترین روزنه ای برای ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: انتظار ما از تمامی اساتید، نخبگان علمی و دانشگاهیان این است که مباحث مربوط به پدافند غیرعامل را به صورت علمی مورد مطالعه و تحقیق قرار دهند و نسبت به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشند.
همچنین در نشست قرارگاه زیستی گلستان که با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل و اعضای قرارگاه زیستی استان تشکیل شد مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری گفت: از سه مزیت سند چشم انداز بیست ساله، سند سیاست های کلی پدافند غیرعامل ابلاغی مقام معظم رهبری و سند سیاست های کلی نظام در حوزه پدافند زیستی برخورداریم که با الهام از این اسناد فرادستی و تقویت و تعمیق کارگروه پدافند غیرعامل می توانیم نسبت به مصون سازی استان اقدام کنیم.
حیدرعلی احمدی اظهار کرد: برای کاهش و رفع تهدیدات زیستی باید از سیاست هایی که مناسبتر، کم هزینه تر و اثربخش تر است به عنوان راهبردهای اساسی استفاده نماییم.
وی ادامه داد: پدافند زیستی سرمایه ملی است که در امنیت کشور، تامین سلامت و ایمنی عمومی نقش حیاتی دارد.
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری گلستان تصریح کرد: دستیابی به پیشرفت مورد نظر در سند چشم انداز کشور، اتخاذ سیاست بازدارندگی را ضروری می سازد.
وی در پایان گفت: یکی از لوازم مهم سیاست بازدارندگی، هوشمندی استراتژیک است و تلاش در حوزه پدافند زیستی راهی است که ما را در دستیابی به افق ترسیم شده توسعه کشوری رهنمون می سازد.
پدافند غیرعامل مجموعه اقداماتی است که انجام می شود تا در صورت بروز جنگ، خسارات احتمالی به کمترین میزان خود برسد و به بیان دیگر هر اقدام غیر مسلحانه ای که موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان ها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان های کشور در برابر عملیات خصمانه و مخرب دشمن گردد، پدافند غیرعامل گفته می شود.
هدف از اجرای طرح های پدافند غیرعامل کاستن از آسیب پذیری نیروی انسانی، تاسیسات و تجهیزات حیاتی و حساس و مهم کشور با وجود حمله های مخرب دشمن و استمرار فعالیت ها و خدمات زیربنایی و تامین نیازها و تداوم اداره کشور در شرایط بحرانی ناشی از جنگ است.
در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان ها، صنایع و حتی مردم عادی می توانند نقش مؤثری بر عهده گیرند.
پدافند غیرعامل در قالب تشکیلات در استان های کشور از چهار سال قبل فعال شده است.
گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل در استان گلستان با اجرای 150 ویژه برنامه در حوزه های پیشگیری و مقابله با حوادث احتمالی با مشارکت دستگاه های خدمات رسان از چهارم آبان آغاز شده است.
استان گلستان با افزون بر 20 هزار کیلومتر مربع وسعت واقع در شمال ایران از شمال با جمهوری ترکمنستان، از شرق با خراسان شمالی، از غرب با مازندران و از جنوب با استان سمنان هم مرز است.
گلستان حدود یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت داشته که در 29 نقطه شهری (بیش از 51 درصد جمعیت استان) و یک هزار و هشت روستا (حدود 49 درصد) سکونت دارند.
3014/6159/6203

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.