مدرس حوزه و دانشگاه: عاقبت دوری از اهل بیت (ع)، شر است

حجت الاسلام و المسلمین احمد عابدی شامگاه سه شنبه در جریان سلسله نشست های دهه دوم محرم در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرهمدان بیان کرد: حر ابن ریاحی که تا صبح عاشورا در جمع کفار بود در ظهر این روز بزرگ در رکاب امام حسین(ع) به شهادت رسید.
حجت الاسلام عابدی احترام به سادات، روحانیون و والدین و بستگان را از عوامل موثر در عاقبت به خیری افراد برشمرد.
استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: استبداد رای و بی توجهی به اندیشه و نظر دیگران موجب سقوط انسان می شود.
وی تصریح کرد: افرادی که تنها رای و نظر خود را پسندیده و به آرای دیگران اهمیتی نمی دهند به طور حتم سقوط می کنند.
وی اظهار کرد: یکی از مباحث اخلاقی که کمتر در کتابها به آن توجه شده عاقبت به خیری افراد است بگونه ای که علم افراد نمی تواند مانع یا عاملی برای عاقبت به خیری اشان شود.
وی مثال زد: ابلیس از نظر علمی از بشریت بالاتر بود ولی به علت یک لحظه غفلت و سجده نکردن به انسان از درگاه خداوند رانده شد.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: در قرآن مباحث زیادی در مورد افرادی که عاقبت به خیر یا شر شده اند وجود دارد و برخی از اشخاص حتی لحظه مرگ نیز از راه اشتباه باز نگشتند.
حجت الاسلام عابدی با ذکر اینکه امام سجاد(ع) در یکی از دعاها 11 بار درخواست عاقبت به خیری می کند اظهار کرد: ابلیس 107میلیارد سال خدا را عبادت کرد و با یک تکبر این همه عبادت از بین رفت.
وی افزود: در کتاب های دینی به داستان معروف برصیصای عابد اشاره شده است بگونه ای که این فرد از نظر علمی و عملی دعایش مستجاب می شد.
وی اضافه کرد: برصیصای عابد تا پیش از ظهر اسم اعظم خدا را می دانست و دعایش مستجاب می شد ولی عصر هنگام به علت تبعیت از فرامین شیطان و تجاوز و کشتن یک دختر به اعدام محکوم شد و حتی در لحظه مرگ نیز به شیطان سجده کرد و عاقبت به شر شد.

7526/6993

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.