ماهواره جدید نقشه برداری چین به فضا پرتاب شد

به گزارش ایرنا، این پرتاب که عصر روز گذشته – دوشنبه – صورت گرفته، از مرکز ماهواره “جیو چوان» در استان “گانسو» واقع در شمال غرب کشور و با موشک “چانگ جن D2» انجام شده است.
بر اساس گزارش ها، قرار است این ماهواره در زمینه انجام آزمایش های علمی، بررسی منابع زمینی، نقشه کشی و پیش بینی تولیدات کشاورزی به کار گرفته شود.
پیشگیری از بلایای طبیعی، پیش بینی حوادث غیرمترقبه و کاهش آسیب های طبیعی از دیگر کاربردهای این ماهواره عنوان شده که توسط دانشمندان چینی ساخته شده و در مدار از پیش تعیین شده قرار گرفته است.
این کشور در تازه ترین اقدامات خود در زمینه فعالیت های فضایی، شانزدهم مهر ماه سالجاری چهار ماهواره حسگر کنترل از راه دور را با موفقیت در مدار زمین قرار داد.
این ماهواره ها با عنوان “جین لین ـ 1» از مرکز ماهواره بر “جیو چوان» در استان “گانسو» در شمال غرب چین به فضا پرتاب شده بود.
این کشور که از عقب ماندن در زمینه فناوری های فضایی شکایت دارد، برنامه فضایی پرهزینه اش را نماد ظهور خود در بین قدرت های جهان تلقی می کند و به همین خاطر سال گذشته دهها ماهواره را به فضا فرستاد.
چینی ها با پرتاب های پی در پی ماهواره به فضا به دنبال ثبت رکوردهای جدید در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه های علمی هستند.
اگر چه پکن بر صلح آمیز بودن توسعه سریع توانایی های فضایی اش تاکید دارد و مخالف استفاده نظامی از این ظرفیت ها است، اما کشورهای غربی نگران مقاصد چین هستند.
آساق*1597

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.