مالزی بر تقویت مناسبات با عربستان اصرار دارد

به گزارش ایرنا، ‘عنیفه امان’ وزیر امور خارجه مالزی روز دوشنبه در حالی از همکاری با عربستان برای مقابله با تروریسم و افراط گرایی سخن گفت که صدها تروریست این دو کشور در گروه های تروریستی در عراق و سوریه عملیات جنگی انجام می دهند.
مالزی در حالی ژست ضد تروریستی عربستان را در رسانه های خود تبلیغ می کند که به اعتقاد کارشناسان، با آغاز اسفند سال 1389 که بحران سوریه آغاز شد، عربستان در کنار گروه های تروریستی در سوریه قرار گرفت و آل سعود از همان ابتدا کمک های سیاسی، نظامی و مالی خود را از تروریست ها آغاز کرد.
وزیر خارجه مالزی به ‘نیو استریت تایمز’ گفت که سفر همتای عربستانی خود به کوالالامپور را راهکاری برای افزایش و تقویت روابط دو کشور به ویژه در زمینه مقابله با تروریسم می داند.
‘عادل الجبیر’ روز چهارشنبه هفته گذشته در نخستین سفر رسمی خود به عنوان رئیس دستگاه دیپلماسی عربستان به مالزی، با ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر و ‘عنیفه امان’ همتای مالزیایی خود دیدار و گفت وگو کرد.
در دیدار وزیر امور خارجه عربستان سعودی با همتای مالزیایی اش که در آن مقابله با تروریسم مورد تاکید قرار گرفته، راهکار خاصی در این زمینه ارائه نشد.
‘نیو استریت تایمز’ با اشاره به 6 سفر نجیب تون رزاق به عربستان طی 6 سال دوران نخست وزیری اش، نوشت که این سفرها اهمیت جایگاه سعودی ها را در روابط برای مالزی نشان می دهد.
وزیر خارجه مالزی در پاسخ به این سوال که ‘عادل احمد الجبیر’ بخشی از کابینه جدید و جوان عربستان است، آیا مالزی رویکرد جدیدی در روابط با این کشور می بینید، گفت: روابط نزدیک موجود بین مالزی و عربستان در نتیجه پشتیبانی مستمر و تلاش های هر دو طرف با هدف تحکیم همکاری در تمام حوزه از سال های گذشته وجود داشته است و رهبران مالزی به همکاری نزدیک با تمام رهبران عربستان برای اطمینان از شکوفایی بیشتر روابط ادامه خواهند داد.
وی برای دومین بار طی یک هفته اخیر به رغم سکوت حدود دو ماهه اعلام کرد در حال حاضر مالزی و عربستان بخشی از ائتلاف آمریکا علیه داعش در خاورمیانه هستند.
البته ‘عنیفه امان’ در مورد شکست این ائتلاف که برخی تحلیلگران آمریکایی نیز به آن اقرار کرده اند، سکوت کرد و نگفت که چرا عربستان همچنان به گروه های دیگر تروریستی که درسوریه و عراق فعالیت می کنند، کمک می کند.
وی گفت: مالزی و عربستان سعودی موقعیت های مشابه در بسیاری از مسائل مربوط به افراط گرایی و تروریسم در خاورمیانه دارند و ما در حال کار برای رسیدگی به این مشکل هستیم.
وی توضیحی در مورد موقعیت های مشابه دو کشور در خصوص افراط گرایی و تروریسم نیز نداد.
براساس این گزارش، ارزش تجارت و مبادله دو کشور اکنون 13.1 میلیارد رینگیت (حدود سه میلیارد و 200 میلیون دلار) است و عربستان نوزدهمین شریک تجاری مالزی و بیست و سومین مقصد صادرات کالاهایی مالزی محسوب می شود و در مقابل مالزی نیز هفدهمین وارده کننده از عربستان است.
روابط رسمی دیپلماتیک بین عربستان و مالزی از سال 1961 آغاز شد.
آساق**241**1611

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.