ماجرای سفرجک استراو به اصفهان

**روزنامه اصفهان زیبا در شماره امروز سه شنبه پنجم آبان حاشیه های سفر وزیر خارجه سابق انگلیس را به نصف جهان باتیتر ‘ جنجال جک استراو در اصفهان ‘ اینگونه بررسی کرد: یک هفته از علنی شدن سفر جک استراو، وزیر خارجه سابق انگلیس به ایران می گذرد و حاشیه های آن همچنان ادامه دارد.
ماجرا از آنجا آغاز شد که در آستانه برگزاری اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه، استراو در یکی ازخیابان های تهران رویت شد و بسیاری احتمال دادندکه وی قصد شرکت در این اجلاس را دارد؛ موضوعی که خیلی زود از سوی منابع آگاه تکذیب و اعلام شد که این سفربا هدفی کاملا شخصی صورت گرفته است
**شهرهای تاریخی ایران؛ مقصد دیپلمات کهنه کار
جک استراو که همراه با خانواده اش راهی ایران شده است، بعد از تهران، به یزد و شیراز رفت. حضور او در این دو شهر با اعترا ض هایی همراه شد و معترضان، هدف او را از این سفر مبهم توصیف کردند.
اوج اعتراضها به حضور جک استراو در شیراز را آیت الله اسدالله ایمانی امام جمعه شیراز عنوان کرد و گفت: “چرا این فرد در تاسوعای حسینی،گردشگری خود را به شیراز انجام داده و آیا مسوولان در این مورد پاسخی دارند؟ »
**استراو در اصفهان و بازتاب های آن
همزمان با حضور وزیر خارجه سابق انگلیس در اصفهان نیز، روز یکشنبه تعدادی از شهروندان با تجمع در مقابل هتل عباسی که گمان می رفت استراو در آن باشد، به سر دادن شعار علیه دولت انگلیس پرداختند.
این تجمع اگر چه فراخوان رسمی و آشکاری نداشت، اما اطلاعات آن از جمله محل تجمع از طریق شبکه های اجتماعی دست به دست شده بود.
از سوی دیگر، در حالی که مقامات دولتی در اصفهان تلاش می کردند بر بی مجوز بودن تجمع مذکور تاکید کنند ومسوول روابط عمومی فرمانداری اصفهان هم در همین راستا به “اصفهان زیبا » گفت که این تجمع بدون دریافت مجوز صورت گرفته است اما معترضان به اعتراض های خود ادامه دادند.
یکی از محورهای اعتراض ها، آن بود که معترضان معتقدند حضور استراو در ایران یکی از تبعات و عواقب بد توافق هسته ای است ،اما این درحالی است که این دیپلمات انگلیسی هدف خود را از این سفر خنثی سازی جو ایران هراسی در رسانه های جهان عنوان کرده است.
حضور استراو در اصفهان با واکنش برخی از نمایندگان شهر در مجلس نیز همراه بود. حجت الاسلام سالک با بیان اینکه حضور وزیر خارجه سابق انگلیس در اصفهان، “فتنه بزرگ تری » را رقم خواهد زد،گفت: ” انگلستان استعمار پیر است وسابقه بسیار بدی در ارتباط با جمهوری اسلامی دارد و هرگزقابل اعتماد نیست. »
رییس مجمع نمایندگان استان هم با ابراز این نظر که”برخی به بهانه اعتمادسازی حضور جک استراو در ایران را عادی جلوه می دهند » گفت: “بعد از توافق هسته ای ا گر کشورهایی بخواهند وارد ایران بشوند، باید تکنولوژی را وارد کنندنه اینکه فکر کنند ایران یک بازار خوبی برای فروش کالاهای آنهاست و با هدف ایجاد اشتغال و درآمد برای کشورشان وارد ایران شوند. »
حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی که در گفت وگو با یکی ازخبرگزاری ها افزود: “به نظرم با وضعیتی که اصفهان به لحاظ میراثی و آثار ارزشمند دارد، قبلا هم
متاسفانه استکبار جهانی و استعمار پیر انگلستان داشته های آن را به تاراج بردند و حالا این حضور آنها شایدبه بهانه بحث گردشگری است، ولی اینها به دنبال این هستند که جای پا برای خودشان باز کنند. »

اصفهان زیبا در این گزارش تحلیلی به گفت وگوی ایرنا با، محمد کارشناس، سرپرست نمایندگی وزارت خارجه در اصفهان اشاره کرد وادامه داد: سفر جک استراو توسط یک شرکت گردشگری ترتیب یافته و به صورت رسمی انجام نشده است، سفر جک استراو به اصفهان کاملاشخصی و غیر رسمی انجام شده و این سیاستمدار انگلیسی در این سفر هیچ ملاقات رسمی نداشته و ندارد. »
وی افزود: “سفر شخصی افرادی مثل جک استراو که چهره ای شناخته شده درسطح بین المللی هستند به کشورمان، می تواند پروژه ایران هراسی را از بین ببرد. »
**بازار داغ گمانه زنی ها
گرچه این تجمع اعترا ض آمیز در اصفهان بعد از ساعاتی به پایان رسید، اما بازار گمانه زنی ها همچنان داغ بود،به طوری که شامگاه یکشنبه برخی از تغییر محل اسکان استراو از هتل عباسی اصفهان به هتل اطلس شاهین شهر خبردادند؛ شایعه ای که بلافاصله با واکنش علیرضا بصیری، فرماندار شاهین شهر و میمه همراه شد ووی در گفت وگو با یکی از رسانه ها در این باره گفت: ” این خبرکذب محض است و صحت ندارد. »
گمانه زنی ها همچنان ادامه داشت و صبح روز دوشنبه نیزخبر حضور احتمالی استراو در دانشگاه هنر مطرح شد؛خبری که حجت الاسلام ابطحی، مسوول نهاد رهبری این دانشگاه با اشاره به آن، گفت: “بحث حضور ویژه وی در این دانشگاه به کلی مطرح نبوده و صرفا قرار بر بازدیدجک استراو از دانشگاه بود که براساس اعلام مسوولان حراست دانشگاه، مجوزی برای ورود این فرد به دانشگاه هنر اصفهان صادر نشده است. »
مسوول نهاد رهبری دانشگاه هنر اصفهان در ادامه تا کید کرد: “به انتظامات دانشگاه ابلاغ شده نه برای بازدید، بلکه با هیچ عنوانی اجازه ورود جک استراو به دانشگاه را ندهند. »
ابطحی در رابطه با اینکه پیش از این چه گروهی هماهنگی حضور وی را در دانشگاه هنر انجام داده بود، تصریح کرد: “هیچ هماهنگی با دانشگاه انجام نشده و بحثی در رابطه باحضور وی مطرح نشده است.
فقط قرار بوده استراو به عنوان یک توریست از ساختمانهای تاریخی دانشگاه هنر بازدید کند که این مساله نیز منتفی است. »
گرچه عده ای از دانشجویان در اعتراض به حضور احتمالی این نماینده کنونی پارلمان انگلیس از صبح تا ظهر دیروز در مقابل درب دانشگاه تجمع کرده بودند، اما هیچ خبری از حضور استراو در این دانشگاه نشد و وی با ترک اصفهان، به نظر می رسدبه کاشان؛ دیگر شهر تاریخی ایران رفته است، درحالی که صف بندی موافقان و مخالفان سفر وی ادامه دارد.
**جک استراو کیست؟
جک استراو از سیاستمداران کهنه کار بریتانیاست که از سال 1979 در پارلمان این کشور حضور دارد.
وی در کابینه تونی بلر و گوردون براون نیز به عنوان وزیر حضور داشته است. ازسال 1997 تا 2001 وزیر کشور و از2001تا 2006 وزیر خارجه انگلستان بود. همچنین از سال 2007 تا 2010 در کابینه گوردون براون، وزیر دادگستری این کشور بود.
پس از آن نیز همواره در هدایت دولت در سایه (معاون نخست وزیردر سایه و وزیر دادگستری در سایه) فعال بوده است.
جک استراو ایران را به خوبی می شناسد. از مذاکرات سعدآباد؛زمانی که او در کسوت وزیر خارجه انگلیس پشت میز مذا کره هسته ای با ایران می نشست.
استراو، حسن روحانی،رییس جمهور ایران را نیز نیک به یاد دارد؛ چرا که سا لها بر سر پرونده هسته ای ایران با او مذاکره کرد. وزیر خارجه سابق انگلیس پس از انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی روحانی، درباره شخصیت رییس جمهور جدید ومذاکر ه کننده سابق هسته ای ایران گفت: “او هیچگونه نرمشی به خرج نمی داد و راه چانه زنی را به خوبی بلد بود، اما می شد با او به توافق رسید. اساس یک مذا کره خوب این است که نیاز طرف مقابل را درک کنید. »
او در (بیست و نهم مهر 82 بیست و یک ا کتبر 2003 )همراه با وزیران خارجه آلمان و فرانسه به دعوت دولت سیدمحمدخاتمی به تهران سفر کرد و با هیات ایرانی به ریاست حسن روحانی و کمال خرازی بر سر میز مذا کره نشست. حاصل این مذاکرات که در کاخ سعدآباد برگزار شد، صدور بیانیه مشترکی موسوم به “بیانیه سعدآباد » بود.
در این بیانیه، ایران برای بازدید بازرسان آژانس انرژی اتمی از تاسیسات اتمی خود اعلام همکاری کرد و گازدهی در سانتریفیوژهای نطنز را در راستای راستی آزمایی و اثبات صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران، به صورت داوطلبانه و برای مدت محدود تعلیق کرد.
انگلیس و فرانسه نیز متعهدشدند تا از ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری کنند.
بار دیگر و مردادماه سال 92 زمزمه های حضور استراو برای شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رییس جمهورجدید ایران شدت گرفت که با وا کنش تند مخالفان این سفر مواجه شد و البته این سفر صورت نگرفت.
در دی ماه این سال نیز، استراو در راس هیاتی دیپلماتیک و به دعوت گروه دوستی پارلمان ایران و انگلیس به تهران آمد و در جریان آن سفر، با محمدجواد ظریف و تعدادی از
نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد.
**روزنامه نسل فردا نیزباتیتر ‘وزیر خارجه سابق انگلیس
 در ادامه ایرانگردی خود، به اصفهان رسید
 وواکنش ها به حضور 
”جک استراو» در اصفهان’ در صفحه اول شماره امروز نوشت:
حضور وزیر خارجه سابق انگلیس در اصفهان، موجب بروز واکنش هایی منفی نسبت به آن شده است. این روزنامه باشاره به اخبار یکی از که خبرگزاری های محلی اصفهان نوشت: دو روز از حضور جک استراو، وزیر خارجه سابق بریتانیا در اصفهان می گذرد. براساس آنچه اعلام شده است، این سفر کاملا شخصی بوده و در قالب تور گردشگری صورت گرفته است.این عضو سابق مذاکره کننده انگلیسی در موضوع پرونده هسته ای ایران، پیش از آنکه راهی اصفهان شود، از تهران، یزد و شیراز نیز بازدید کرده بود.
او که به همراه خانواده خود عازم این تور ایرانگردی شده است، همزمان با روز عاشورا وارد شهر اصفهان شد؛ اتفاقی که بلافاصله با اعتراض برخی تشکل های بسیج دانشجویی همراه شد و بسیج دانشجویی 25 دانشگاه اصفهان در بیانیه ای ضمن محکوم کردن این سفر، خاطرنشان کردند:” حال که با تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای امنیت ملی همچنین ابلاغ فرامین مقام عظمای ولایت و شروط نه گانه ایشان، تعاملات ایران با دنیای غرب و آمریکا صرفا در موضوع هسته ای رو به فزونی است، باید هوشیار بود و تحرکات مخفیانه دولت های غربی و استعمارگر را به دقت رصد کرد تا برجام به مثابه دروازه نفوذ همه جانبه برای دول استکباری تعریف نشود.»
دراین گزارش نسل فردا به توضیحاتی پیرامون سفر جک استراو به ایران
 به نقل ازنماینده وزارت امورخارجه در اصفهان بسنده کرد ونوشت:او به عنوان یک شهروند عادی انگلیس و همانند سایر گردشگران خارجی، به اصفهان سفرکرده و هیچ گونه ملاقات رسمی در این سفر پیش بینی نشده است. 
 نماینده وزارت امورخارجه در اصفهان، با اشاره به اینکه نمایندگی وزارت خارجه در اصفهان از سفر جک استراو به این شهر بی اطلاع نبوده است، اعتقاد دارد که این نمایندگی سفر هر یک از دیپلمات های سابق و فعلی کشورهای مختلف به اصفهان را رصد می کند و در جریان سفر آنها قرار می گیرد. اما همانگونه که بیان شد، سفر جک استراو به اصفهان کاملا شخصی و غیر رسمی انجام شد و این سیاستمدار انگلیسی در این سفر، هیچ ملاقات رسمی نداشته و ندارد.

کارشناس درعین حال، سفر شخصی جک استراو به اصفهان را مثبت ارزیابی کرد و معتقد است: وزیر سابق امور خارجه انگلیس در سطح بین الملل، چهره ای مشهور و قابل احترام برای کشورهای اروپایی است، لذا حضور شخصی وی در اصفهان می تواند به معرفی بیش از پیش جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهر به جهانیان موثر باشد.

کارشناس گفته است: جک استراو، در سفر اخیر خود به اصفهان، از واقعیت های ایران پرده برداری کرده و ایجاد آرامش و امنیت در ایران را بی بدیل توصیف کرده است. نماینده وزیر امور خارجه در اصفهان اظهارکرد: سفر شخصی افرادی مثل جک استراو – که چهره ای شناخته شده در سطح بین المللی هستند- به کشورمان، می تواند پروژه ایران هراسی را از بین ببرد. 
در نهایت، آنچه می توان گفت این است که ماجرای حضور این شخصیت سیاسی در ایران و به خصوص در اصفهان، حواشی های زیادی را با خود یدک می کشد.
حواشی که برگرفته از تعصب و تعقلات مردمی وطن دوست و عاشق کشور است. مردمی که حاضرند برای امنیت و ارزش خاک پاک کشورشان از جان خود هم بگذرند.

** اصفهان امروز
‘ اصفهان امروز هم باتیتر ‘ورود جک استراو به اصفهان با اعتراض مواجه شد’ نوشت:سفر جک استراو به اصفهان از سوی وزارت امور خارجه سفری غیر دیپلماتیک عنوان شده است.
این روزنامه ادامه داد:دیروز جمعی از دانشجویان دانشگاه هنر بادر دست داشتن پلاکاردهایی با شعارهای ‘مرگ برسازشگر’ ،’ مرگ برانگلیس ‘، ‘دانشجو بیدار است از انگلیس بیزار است’ ، ‘مرگ برحامی فتنه گر” مرگ بر جاسوس انگلیسی’ مانع ورود استراو به این دانشگاه شدند.
روز یکشنبه هم عده ای درتجمع اعتراضی مقابل هتل عباسی خواستار خروج جک استراو ، وزیر خارجه اسبق انگلیس شدند.
گو آنکه بعدا عکس هایی از وی در ورودی هتل کوثر انتشار یافت.
/ 6022 گ/ 7141

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.