لرستان غرق در ماتم سالار و سرور شهیدان است

به گزارش خبرنگار ایرنا ،از ساعات اولیه صبح امروز آیین عزای حسینی در جای جای استان لرستان برگزار شد و مردم این دیار برای ابراز همدردی با اسراء و شهدای دشت کربلا می گریند.
آیین عزای حسینی و 72تن از یاران با وفایش هر دل غمدیده ای را به سوی خود فراخوانده است و پیر و جوان ،بزرگ و کوچک همه در عزای حسینی حاضر شده اند.
هیات ها و تکایا مراسم عزای حسینی را مانند سالیان گذشته در تاریخ این مرز و بوم با تمام توان و اعتقاد بر جای می آورند و هر دلسوخته ای را به سوی خود فرا می خوانند .
شرکت کنندگان در عزاداری سید الشهدا حضرت امام حسین (ع) در لرستان با به صدا در آوردن طبل عزا و به بر افراشتن پرچم های سرخ و سبز حسینی و اشعار دست نوشته های بر روی پارچه های سیاه و همچنین به حرکت در آمدن طوق و علم ها در جلوی هیات های عزاداری در خیابانهای اصلی شهر های این استان شور و شعور حسینی را با شکوهی وصف ناپذیر به نمایش گذاشتند.
بسیاری از عزاداران حسینی با توزیع نذورات خود در بین عزاداران سهمی از این سوگواری را ادا می کنند و حاجات خود را از سرور و سالار شهیدان طلب دارند.
همچنین در روز عاشورا در لرستان آیین سنتی گل مالان اجرا شد که نمادی از سوگواری مردمان این دیار برای داغ از دست دادن عزیزی بزرگ است.
در عزای شهدای دشت کربلا عزاداران تمام بدن خود را آغشته به گل می کنند و سپس در دسته های منظم سینه زنی و زنجیر زنی در مراسم عزاداری و سوگواری شرکت می کنند.
در مراسم گل مالی که به صورت خاص در استان لرستان برگزار می شود، خاک رس، آب گرم و گلاب ناب در حوضچه های مخصوص به گل تبدیل شده تا مردم عزادارخود رابه آن آغشته نماید.
آیین ویژه گل مالی بامداد روز عاشورا توسط نوجوانان، جوانان، مرد و زن، پیر و جوان در جای جای این استان آغاز می شود و مردان و زنان لر پس از اقامه نماز صبح و با گل مالی کردن خود به عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) می پردازند.
7267/6060

انتهای پیام /*

This entry passed through the Full-Text RSS service – if this is your content and you’re reading it on someone else’s site, please read the FAQ at fivefilters.org/content-only/faq.php#publishers.